Phaser to najpotężniejsza amerykańska broń przeciwko dronom

Amerykanie pochwalili się jedną ze swoich najnowszych broni – HPM Phaser. Jest to nowoczesna maszyna, której zadaniem na polu walki jest unieszkodliwianie niewielkich obiektów latających, jakimi są drony. Broń stworzona przez firmę Reytheon już trzy lata temu została przetestowana przez US Army, jednak dopiero teraz możemy obejrzeć filmy przedstawiające Phasera w akcji.
Phaser jest bronią wyposażoną w emiter mikrofal o dużej mocy, dzięki któremu jest ona w stanie zestrzelić praktycznie każdą maszynę. Wszystkie cele lokalizowane są za pomocą zewnętrznych radarów, które przesyłają dane do Phasera. System działania jest niezwykle szybki i precyzyjny, jednak cechą, która go wyróżnia jest możliwość unieszkodliwiania wielu obiektów jednocześnie. Phaser jest bowiem w stanie w czasie emisji jednej wiązki fali radiowych zakłócić działanie lub zestrzelić nawet całą gromadę dronów. Pokaz jego możliwości możemy zobaczyć na poniższym filmie, gdzie Phaser w jednym momencie niszczy elektronikę dwóch dronów różnego rodzaju.

Opisywana maszyna należy do grupy broni mikrofalowych o dużej mocy (High Power Microwave), które już od wielu lat znajdują się na wyposażeniu niektórych armii. Jak dotąd takie obiekty były wymierzone w samoloty, śmigłowce i inne maszyny posiadające skomplikowaną elektronikę. Gdy na pole walki trafiły szybkie i małe drony nastąpiła konieczność stworzenia bardziej precyzyjnych broni. Phaser jest jedną z nich.
Większość danych dotyczących Phasera (takich jak jego zasięg) jest w tej chwili utajniona, jako że broń znajduje się ciągle w fazie testów. Obecnie wciąż nie wiadomo czy, i kiedy znajdzie się ona na wyposażeniu wojsk amerykańskich.

Źródło:Engadget