„Papierkowa robota” z księgami wieczystymi będzie w pełni online

Księgi wieczyste są jawne, dostępne do wglądu w internecie od dwóch lat. Z 19,5 miliona ksiąg jedynie 2 miliony nie zostały jeszcze przeniesione do sieci (ekw.ms.gov.pl). Dziś rząd przyjął nowelizację przepisów, która zakłada sprawniejszy do nich dostęp, a co ważniejsze możliwość składania przez internet wniosku o wydanie odpisu z księgi.
Oczywiście nie sprawdzimy do kogo należy nieruchomość bez numeru księgi. Takie prawo (tzn. prawo do wyszukania przy pomocy adresu) będą miały za to instytucje publiczne m.in.: policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, sądy, prokuratura i komornicy. Według autorów projektu dzięki temu łatwiej i szybciej ustalany będzie majątek dłużnika, a w efekcie zwiększy to efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe.
Jak w tej chwili zdobywa się odpisy, wyciągi z ksiąg wieczystych, czy zaświadczenia o ich zamknięciu? Z doświadczenia wie to duża część Polaków załatwiających sprawy mieszkania czy domu. Trzeba złożyć i opłacić wniosek, a dokumenty z reguły potem odbiera się osobiście. Gdy w życie wejdzie nowe prawo dokumenty będzie można sobie wydrukować i będą one tak samo ważne. Opłata ma być za to niższa niż obecnie.

Przeglądać księgi i wyszukiwać księgi będziemy mogli od 1 lipca 2013 r. Natomiast od 1 stycznia 2014 r. będzie można elektronicznie składać wnioski o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu.
Źródło: ms.gov.pl