Panasonic XS3 i Lumix FZ72 – dwa ciekawe aparaty cyfrowe

Pierwszym z modeli jest Panasonic XS3, którego grubość ze schowanym obiektywem nie przekracza 14 milimetrów. Urządzenie o takich rozmiarach z łatwością zmieści się nawet w kieszeni spodni. XS3 wyposażono w sensor MOS o rozdzielczości 14,1 megapikseli. Poprzednik (model XS1) korzystał z wysłużonej matrycy CCD. Zmiana ma ułatwić przechwytywanie zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.
Niewielki aparat wyposażono w autofocus Light Speed oraz możliwość rejestrowania filmów w rozdzielczości Full HD. Obraz rejestrowany będzie za pośrednictwem obiektywu szerokokątnego (24 mm) o przeciętnej jasności f/2.8. Zoom optyczny 5x sprawia, że obiektyw charakteryzuje ekwiwalent ogniskowej 24-120 mm.Drugim modelem, przeznaczonym dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników jest Lumix FZ72, którego obiektyw z zoomem optycznym 60x ustanawia rekord w kwestii długości ogniskowej w kompaktach. 20-1200 mm prezentuje się nieźle, przynajmniej na papierze.
Na wyposażeniu droższego aparatu Panasonica znajdzie się sensor MOS o rozdzielczości 16,1 megapikseli, procesor Venus, autofocus Light Speed oraz system stabilizacji obrazu Power OIS. Nagrywanie filmów Full HD będzie dostępne w trybach 60i, 50i oraz 25p. Nie trzeba chyba dodawać, że urządzenie posiada tryb manualny, czego nie można niestety powiedzieć o Panasonicu XS3.Lumix FZ72 trafi na półki sklepowe w sierpniu, natomiast Panasonic XS3 zagości na nich na początku września.

Źródło: Panasonic