Oto Snapdragon 855! Wiemy, który smartfon otrzyma go jako pierwszy

Qualcomm Snapdragon 855 to najnowszy układ przeznaczony dla smartfonów z najwyższej półki. Firma zaprezentowała swój pierwszy chipset wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym i poinformowała, że będzie obsługiwał sieć 5G dzięki zintegrowanemu modemowi X50. Sporym novum jest fakt, że Snapdragon 855 natywnie oferuje obsługę czytnika linii papilarnych umieszczonego pod wyświetlaczem.

Na Snapdragona 855 składało się będzie łącznie 8-rdzeni w konfiguracji 4x 1.8 GHz, 3x 2.4 GHz oraz 1x 2.8 GHz. Za wyświetlanie grafiki odpowiedzialny będzie zintegrowany układ graficzny Adreno 640. Możliwości nowego chipsetu, przynajmniej na papierze, są imponujące. Wydajność procesora i grafiki będzie wyższa w porównaniu do Snapdragona 845 aż o… 45 i 20%. Dość powiedzieć, że nowy Snapdraon 855 będzie w stanie obsługiwać gry VR w rozdzielczości 8K w 120 klatkach na sekundę.

Wszystko wskazuje na to, że pierwszym urządzeniem, które będzie wykorzystywało wydajny układ będzie następca smartfona OnePlus 6T. Plotki sugerują, że może to być nawet OnePlus 6T McLaren Speed Edition Orange, ale jest to raczej wątpliwe. Bardziej prawdopodobnym jest, że Snapdragon 855 pojawi się w urządzeniu OnePlus z nowej, droższej linii urządzeń.
Snapdragon 855 na pewno pojawi się w smartfonach Samsung Galaxy S10 oraz Galaxy S10+ przeznaczonych na rynek amerykański. W Europie zadebiutują warianty urządzeń z układem Exynos.