Oto robot, który będzie mógł pozyskiwać marsjańskie zasoby

Wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości łaziki Curiosity i Opportunity przestaną być jedynymi pojazdami badającymi powierzchnię Marsa. Niedawno NASA opublikowała wideo prezentujące testy drugiego prototypu robota o nazwie RASSOR (Regolith Advanced Surface Systems Operations Robot), który może okazać się bardzo pożyteczny podczas przyszłych misji związanych z Czerwoną Planetą.
Omawiany robot posiada obracające się, kopiące urządzenie, które potrafi zbierać glebę. Następnie maszyna może na przykład wykorzystać ją do ekstrakcji zasobów.
Co ciekawe, ten robot może uczynić pozyskiwanie surowców z Czerwonej Planety dość łatwym, bowiem za sprawą „przeciwbieżnych bębnów umieszczonych na przeciwległych ramionach, które zapewniają zerową poziomą i minimalną pionową czystą siłę reakcyjną”, maszyna nie potrzebuje dużej siły pociągowej, by pozostać w tym samym miejscu podczas wykonywania swojego zadania.

Poza tym, wydaje się, że problemem robota nie będą wywrotki, które mogłyby doprowadzić do permanentnego zakończenia misji takiego pojazdu jak Curiosity. Tak można stwierdzić na podstawie jego konstrukcji.
Serwis Popular Mechanics sugeruje, że cała flota tych maszyn mogłaby zostać wysłana na Marsa jeszcze przed pierwszym załogowym lotem na Czerwoną Planetę. Tam pełniłyby wiele funkcji, zarówno przed pojawieniem się na Marsie kolonistów, jak i po tym wydarzeniu.

Źródło:Popular Mechanics