Oto polski kombinezon M.A.R.S. dla żołnierzy i służb ratunkowych

M.A.R.S. – tak nazywa się kombinezon przyszłości, tworzony przez łódzki start-up Heimdall Combat Systems oraz zaangażowane w projekt Uniwersytet Medyczny w Łodzi, łódzką Akademię Sztuk Pięknych i Akademickie Centrum Designu. Ten naszpikowany elektroniką i różnego rodzaju czujnikami element ubioru ma być wykorzystywany na polu walki przez żołnierzy, ale także wspomagać pracę strażaków i ratowników medycznych.
Jednym z twórców koncepcji kombinezonu M.A.R.S. jest Przemysław Nowakowski, który w rozmowie z PAP poinformował, że pomysł na jego stworzenie zaczerpnął na bazie rozmów z przedstawicielami jednostek specjalnych i straży pożarnej:

„Zidentyfikowaliśmy pewne potrzeby, które wydały się nam bardzo ciekawe i zaproponowaliśmy rozwiązania, które rzeczywiście mogą pomóc w treningu, ale także chronić zdrowie i życie żołnierzy, strażaków czy ratowników medycznych”, poinformował Nowakowski.

Kombinezon M.A.R.S. miałby przede wszystkim za zadanie monitorować stan zdrowia swojego użytkownika, ale także usprawniać jego działanie zarówno w warunkach treningowych, jak i bojowych. Warto dodać, że kombinezon był prezentowany na paryskich targach innowacji w 2016 roku, gdzie cieszył się sporym zainteresowaniem, a francuskie MSW nagrodziło go medalem.Kombinezon M.A.R.S.W zależności od potrzeb użytkownika, kombinezon byłby wyposażany w nieco odmienne zestawy czujników i akcesoria. Poniższe nagranie wideo prezentuje jego potencjalne spektrum zastosowań oraz gadżety, które mogą mu towarzyszyć. Dla przykładu: strażak skorzysta na pewno z czujników monitorujących stan jego zdrowia – puls, tętno, nawodnienie, a także monitorujących otoczenie – jego temperaturę, stężenie szkodliwych gazów i substancji toksycznych.

Nowakowski informuje w rozmowie z PAP, że kombinezon zostanie podzielony na specjalne strefy:

„Znajdą się w nim. m.in. żyroskopy oraz czujniki akceleracji monitorujące szybkość i postawę, mamy czujniki gazu, temperatury, a także komputer bojowy – wsparcia medycznego lub dowódcy szturmu, w zależności od konfiguracji kombinezonu”, czytamy.

Możliwości kombinezonu M.A.R.S. współgrałyby doskonale z możliwościami wyświetlaczy HUD w hełmach lub specjalnych goglach – dzięki nim użytkownik kombinezonu na bieżąco mógłby monitorować wszystkie interesujące go pomiary.
Prace nad kombinezonem trwają już dwa lata. Jaki jest ich obecny status? Po zebraniu funduszy, akcesorium miałoby powstać w rok, maksymalnie dwa lata.

„Mamy zebrane analizy naukowe, dzięki Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi przeprowadziliśmy dwa badania pilotażowe z jednostką specjalną. Prowadzimy rozmowy z inwestorami, staramy się też pozyskać finansowanie ze środków unijnych”, informuje Nowakowski.

 
 

Źródło: PAP