Oto pierwsze zdjęcia obiektu w pasie Kuipera wykonane z tak bliskiej odległości

Być może poniższa animacja nie wygląda zbyt wyraźnie, ale ta mała biała plamka w jej centrum to jedna z planetoid znajdująca się w pasie Kuipera. Jej tymczasowe oznaczenie brzmi 1994 JR1,a należy do tak zwanych Plutonków. W momencie wykonywania zdjęć obiekt był oddalony od Słońca o 5,3 miliardy kilometrów.
Fotografie, które tworzą GIF zostały wykonane przez kamerę panchromatyczną wysokiej rozdzielczości (LORRI) znajdującą się na pokładzie New Horizons, gdy ta znajdowała się 280 milionów kilometrów od 1994 JR1. Pamiętna data, w której obiekt został uchwycony z tej odległości to 2 listopada.
1994 JR1
Jak nazwa wskazuje, planetoida 1994 JR1 została odkryta w 1994 roku. Dokonano tego za pomocą 2,5 metrowego teleskopu Izaaka Newtona znajdującego się w Obserwatorium Roque de los Muchachos na wyspie La Palma. Jej średnica wynosi około 127 kilometrów, a szerokość widoczna na zdjęciach odpowiada 150 kilometrom.
Niedawno przesłane fotografie to jedynie przedsmak tego, co zaserwuje nam New Horizons w przyszłości. Obecnie sonda zmierza w kierunku obiektu o nazwie 2014 MU69, a według planu powinna dotrzeć do celu 1 stycznia 2019 roku. Przypomnijmy, że w licu dokonała przelotu w pobliżu Plutona, dostarczając wiele fotografii oraz danych na temat planety karłowatej. Wkrótce dowiemy się jeszcze więcej o najdalszych zakątkach Układu Słonecznego.

Źródło:NASA