Oto Ooho – opakowanie na wodę, które można… zjeść

Produkowanie plastikowych butelek nie jest tanie, a pozbywanie się ich może być trudne, zwłaszcza że te samodzielnie rozkładają się aż od stu do tysiąca lat. Niemniej, londyński start-up – Skipping Rocks, być może znalazł rozwiązanie tego problemu. Opracował on bowiem specjalne „woreczki na wodę” o nazwie Ooho, które są zarówno biodegradowalne, jak i jadalne.
Wspomniany start-up chce, aby oceany przestały być zaśmiecane miliardem plastikowych butelek rocznie, a powietrze zanieczyszczane 300 milionami kilogramów dwutlenku węgla. Krokiem w kierunku realizacji tego marzenia ma być zastąpienie pojemników zbudowanych z tworzyw sztucznych ich własnym wynalazkiem. Jadalne woreczki powstają z ekstraktu z wodorostów i chociaż nie mają smaku, ich atrakcyjność można zwiększyć dodając przyprawy czy barwniki.
W jaki sposób powstają owe woreczki? Otóż, kulki lodu zanurza się w roztworze chlorku wapnia i brunatnych glonów, gdzie wokół nich tworzy się cienka błona. Zewnętrznej warstwy tej błony można się pozbyć, aby zadbać o czystość woreczka w momencie jego spożycia. Oczywiście, w opakowaniu można po prostu zrobić dziurkę i wlać wodę do ust, ale kulkę z cieczą można skonsumować w całości.

Jak twierdzi firma, produkcja każdej torebki kosztuje zaledwie kilka groszy, a w jej trakcie emituje się pięć razy mniej dwutlenku węgla niż w przypadku produkcji plastikowych butelek. Co więcej, wymaga ona dziewięć razy mniej energii. Zakładając, że nie chcecie spożywać organicznej membrany po spożyciu wody, którą zawierała, możecie ją spokojnie wyrzucić, wiedząc, że ta naturalnie rozłoży się w mniej niż sześć tygodni.
Obecnie start-up zbiera fundusze za pośrednictwem platformy CrowdCube. Tam, w firmę zainwestowało niemal 1000 inwertorów, z łączną kwotą wynoszącą prawie 800 tysięcy funtów. To dwa razy więcej pieniędzy, niż zakładał cel przedsiębiorstwa.
Nie można zaprzeczyć temu, że Ooho są genialnym pomysłem. Niemniej jednak, w tej chwili nie wiadomo, czy biodegradowalnym woreczkom uda się zastąpić plastikowe butelki.

Źródło:Skipping Rocks