Oto najjaśniejsza supernowa, jaką kiedykolwiek dostrzeżono

Za pośrednictwem czasopisma Science ogłoszono, że astronomom udało się zaobserwować najjaśniejszą kosmiczną eksplozję, jaką do tej pory widzieli. Tą eksplozją mogła być supernowa – supernowa, która jest 2 razy potężniejsza od ostatniej rekordzistki, a w porównaniu do typowej supernowej – aż 200 razy. Co ciekawe, w szczytowym momencie była około 50 razy jaśniejsza od całej Drogi Mlecznej.
Supernową dostrzeżono w galaktyce, która znajduje się 3,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Poniższy obrazek pokazuje, w jak dla nas wygląda ta supernowa. Po lewej stronie znajduje się obraz galaktyki wykonany w 2014 roku – zanim doszło do wybuchu gwiazdy, a po prawej zdjęcie, które uchwycono po tym wydarzeniu. Na fotografiach różnica jest subtelna, jednak naukowcy mogą zbadać zmiany fal światła i promieniowania, by określić, czy ten obiekt rzeczywiście jest supernową, a także – jakie pierwiastki eksplodowały wewnątrz jądra gwiazdy.
ASASSN-15lhSupernowa, która nosi nazwę ASASSN-15lh została odkryta w czerwcu 2015 roku dzięki sieci sześciu teleskopów – All Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN), która, jak nazwa wskazuje, służy do obserwacji i poszukiwania tego typu zjawisk. Nie mniej jednak, naukowcy nie są pewni, czy zaobserwowany obiekt to w rzeczywistości supernowa. Twierdzą natomiast, że równie dobrze może być on bardzo rzadkim rodzajem gwiazdy – magnetarem, ale takim potężnym, że łamałby prawa fizyki. Badacze z Uniwersytetu Stanowego Ohio, którzy analizowali dane, nie są nawet pewni, co jest źródłem energii ASASSN-15lh.
Naukowcy spróbują rozwiązać zagadkę supernowej jeszcze w tym roku, wykorzystując Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który pozwoli także na obserwację galaktyki, w której znajduje się ten obiekt. Jeżeli okaże się, że supernowa jest położona w centrum galaktyki, wtedy będzie to oznaczać, że być może wcale nie mamy do czynienia z supernową, a nietypowym zjawiskiem jądrowym związanym z obecnością supermasywnej czarnej dziury.

Źródło: The Ohio State University