Oto, jak start rakiety wygląda z kosmosu

W ubiegłym tygodniu, satelita o wielkości pudełka na buty zarejestrował start rakiety Soyuz, która wysłała w przestrzeń kosmiczną 73 satelity. Wykonując jedną fotografię co sekundę, Dove, bo tak brzmi nazwa wspomnianego niewielkiego pojazdu, uchwycił 2,5 minuty lotu rosyjskiej rakiety.
Dla firmy Planet z San Francisko, która odpowiada za satelitę, los był serdeczny. Przedsiębiorstwo dopiero pięć godzin przed startem dowiedziało się, że Dove będzie we właściwym miejscu, o właściwym czasie, aby uchwycić lot rakiety na zdjęciach. Firma skierowała swojego satelitę nad platformę startową w Kazachstanie. Podróżując z prędkością wynoszącą ponad 24 tysiące kilometrów na godzinę, Dove wykonał na tyle dużo zdjęć, aby przedsiębiorstwo mogło zamienić je w krótkie wideo.
Rakieta zabrała w przestrzeń kosmiczną aż 73 satelity należące do różnych firm. Jednym z nich był ogromny Kanopus-V-IK, który ma wykrywać pożary lasów na powierzchni Ziemi. Kolejne 48 pojazdów to nowa flota satelitów Dove przedsiębiorstwa Planet, która weszła na orbitę heliosynchroniczną.
Film przedstawia lot rakiety w przyspieszonym tempie, a więc trzeba mu się uważnie przyglądać – w innym razie przegapicie niewielki pojazd przebijający się przez chmury. Na szczęście dla nas, satelita wykonał na tyle ostre zdjęcia, że można go dostrzec.

Źródło: Planet