Oto implant, który monitoruje zmiany chemiczne nowotworów

Biopsje i skany obrazowe to metody stosowane obecnie do monitorowania raka, ale jedna jest inwazyjna, bolesna i może powodować skutki uboczne, a druga ma ograniczoną precyzję i oferuje tylko kilka rzutów oka na stan nowotworu. Nowe, wszczepialne urządzenie opracowane na MIT może nieustannie monitorować guza w czasie rzeczywistym, co oferuje lekarzom szybkie informacje na temat, czy terapia przynosi pożądane efekty, czy też nie.
Urządzenie jest czujnikiem zdolnym do mierzenia pH i ilości rozpuszczonego wokół niego tlenu. Wartość pH jest ważna, ponieważ nowotwory mają tendencję do kwasowości, a z kolei niska ilość tlenu często znajduje się w pobliżu szybko rosnących guzów. Ponadto, skanowanie obrazowe może być mylące, gdyż często pokazuje pozornie rosnące guzy, które w rzeczywistości zbliżają się do stanu zapalnego. Z drugiej strony, reakcje chemiczne lepiej wskazują co właściwie dzieje się z nowotworem, więc implanty mogą pomóc lekarzom w znacznie szybszym dostosowywaniu terapii, niż to do tej pory było możliwe.
Implant może zostać wszczepiony za pomocą igłyZespół badawczy przetestował tę technologię, w tym na zwierzętach, co pokazało, że urządzenie może dokładnie zmierzyć wartość pH i poziom tlenu. Następnym krokiem są dalsze testy, które w przyszłości być może umożliwią rozpoczęcie badań klinicznych i sprawdzenie, jak implant działa w organizmie człowieka.

Źródło: medgadget.com