Opracowano urządzenie, które może pozyskiwać wodę z pustynnego powietrza

Naukowcy z MIT i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opracowali i przetestowali urządzenie, które może pozyskiwać wodę z powietrza, nawet w najsuchszych środowiskach. Zespół przedstawił propozycję stworzenia takiego urządzenia już w zeszłym roku, w czasopiśmie Science, ale dotychczas projekt zdołano ulepszyć i wypróbować go w mieście Tempe w stanie Arizona.
Chociaż istnieje kilka sposobów na „wyciąganie” wody z powietrza, większość z nich ma poważne ograniczenia. Zazwyczaj, działają one tylko wtedy, gdy wilgotność powietrza wynosi co najmniej 50%. Poza tym, potrzebują one dużo energii. Urządzenie badaczy z MIT i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley działa natomiast pasywnie, bez potrzeby dostarczania mu energii. Co więcej, wymaga ono tylko 10-procentowej wilgotności powietrza.
Ważnym elementem maszyny jest materiał zwany związkiem metaloorganicznym (MOF). Składa się on z połączonych cząsteczek, które tworzą wysoce porowatą strukturę o dużej powierzchni. W zależności od tego, z czego dokładnie stworzy się MOF, może on być bardzo hydrofilny. Substancje hydrofilne to takie, które mają zdolność przyłączania cząsteczek wody.

MOF który został wykorzystany przez badaczy może wyciągać wodę z powietrza i przechowywać ją w porach, co robi w nocy. Pod wpływem światła słonecznego woda jest uwalniana z porów i zbierana z pomocą skraplacza. System jest całkowicie pasywny i może działać nawet w suchym klimacie Arizony.
Maszynę przetestowano podczas pięciu codziennych cykli w maju 2017 roku. Na około kilogram związku metaloorganicznego urządzenia pozyskiwano około ćwierć litra wody. Woda ta nie była zanieczyszczona. W przyszłości naukowcy zamierzają rozbudować system i zwiększyć jego wydajność.

Źródło:MIT