Opracowano tkaninę, z której zabrudzenia można usuwać światłem

Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne opracowali nowy rodzaj tkaniny, która wykorzystuje światło do przeprowadzania procesu rozkładu substancji organicznych tworzących nienawidzone przez nas plamy i zabrudzenia. Cóż, taka technologia z pewnością uczyniłaby czyszczenie ubrań zdecydowanie ciekawszym i znacznie tańszym zajęciem – wystarczyłoby wybrać się na spacer lub rozwiesić brudne ubrania na wystawionym na działanie promieni słonecznych sznurku.
Nowy materiał zawiera nanostruktury wykonane z cząsteczek miedzi oraz srebra. W przeciwieństwie do antyzapachowych nanocząstek srebra, które mają utrzymywać nasze skarpetki, i nie tylko je, w stanie wiecznej świeżości, te struktury są wbudowane bezpośrednio w bawełniane tkaniny, na których badacze przeprowadzali eksperymenty.
Gdy światło natrafia na takie metaliczne struktury, uwalniane są wysokoenergetyczne elektrony, które mogą rozkładać cząsteczki organiczne. Podczas eksperymentów wykazano, że plamy celowo umieszczone na materiale znikały w ciągu około 6 minut. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Advanced Materials Interfaces.
NanostrukturyNiestety, jak naukowcy przyznają, póki co tkanina nie potrafi usuwać plam każdego rodzaju. Nasi najwięksi wrogowie – plamy po sosie pomidorowym, czerwonym winie czy soku z truskawek, to dla niej wciąż zbyt duże wyzwanie. Jeżeli problem ten uda się rozwiązać, nasze pralki będziemy używać znacznie rzadziej, ponieważ tę technologię będzie bardzo łatwo stosować na skalę przemysłową.
Wyobraźcie sobie jak duże oszczędności niosłaby za sobą, oczywiście po odpowiednim dopracowaniu, taka technologia…

Źródło: Advanced Materials Interfaces