Opracowano ogniwa słoneczne, które pobierają energię także z… kropel deszczu

Deszcz jest zazwyczaj największym wrogiem paneli słonecznych, głównie dlatego, że chmury z których pochodzi odbijają bądź pochłaniają część promieni słonecznych zmierzających w kierunku powierzchni Ziemi. Na szczęście, zespół chińskich naukowców opracował rozwiązanie, dzięki któremu zjawisko to przestanie stanowić przeszkodę.
Rezultatem pracy badaczy jest ogniwo słoneczne pokryte warstwą grafenu o grubości zaledwie jednego atomu. Dzięki niej panele mogą pobierać energię nawet z kropli deszczu. W ten sposób stają się przydatne nawet w najbardziej ponure dni. Woda opadająca na grafen tworzy coś w rodzaju „naturalnego kondensatora”, a duża różnica energii między elektronami grafenu a jonami w wodzie doprowadza do powstania energii elektrycznej.
Haczyk tkwi w tym, że technologia ta nie jest obecnie zbyt wydajna. Konwertuje bowiem jedynie 6,5 procenta energii, która dociera do paneli. Dla porównania, wydajność najlepszych istniejących ogniw słonecznych wynosi około 20 procent. Niemniej jednak, to dopiero pierwszy rodzaj paneli, które mogą generować energię elektryczną tak samo w słoneczne, jak i deszczowe dni. Naukowcy wierzą, że będą one kluczem do zwiększenia wszechstronności odnawialnych źródeł energii.
Jeżeli twórcy tej technologii zwiększą jej wydajność, wtedy tego typu panele słoneczne z pewnością staną się jeszcze bardziej pożądanym produktem, zwłaszcza w bardziej zachmurzonych rejonach świata.

Źródło:Science News Journal