„On the Origin of Species” Darwina – najważniejszą książką naukową w historii

Aby jeszcze bardziej uświetnić Academic Book Week – brytyjskie święto różnorodności, innowacyjności i wpływu książek naukowych – księgarze, bibliotekarze i wydawcy zachęcani byli do zagłosowania na książkę, która ich zdaniem zmieniła świat.
Komitet ekspertów skupiający ludzi ze stowarzyszenia księgarzy oraz projektu The Academic Book of the Future wybrał 20 najlepiej opracowanych książek, a następnie dał możliwość oddania głosu internautom.„O powstaniu gatunków” zostało laureatem konkursu prześcigając takie tytuły jak „Manifest komunistyczny” Karola Marksa i Fredyryka Engelsa, dzieła Szekspira, „Państwo” Platona oraz „Krytykę czystego rozumu” Immanuela Kanta.  W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad 900 osób.
„Nie jest w najmniejszym stopniu zaskakujące, ale zupełnie prawidłowe, że „O powstaniu gatunków” wygrało.” Powiedział Alan Staton ze Stowarzyszenia Księgarzy. „Żadna inna prace nie zmieniła tak fundamentalnie myślenia o naszej istocie i świecie wokół”.
Lista wywołała jednak pewne kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że nie jest to spis utworów naukowych. I prawdopodobnie mogą mieć rację, ponieważ książka Darwina do dziś wywołuje kontrowersje w środowisku naukowców.
Wywołana debata jest tym, na czym organizatorom imprezy zależało najbardziej. Jak mówi Samantha Reyner: „Książki naukowe to pomysły zebrane w jeden tekst, które łączą ludzi ze sobą – w tej kampanii okazało się, że określenie „naukowe” może być rozumiane inaczej, a książki z listy finałowej uważa się za te, które znacząco zmieniły świat”

Źródło: acbookweek.com