Odkryto największy znany dotąd układ planetarny

2MASS J2126-8140 to ogromna planeta, która znajduje się około 100 lat świetlnych od Ziemi. Do tej pory uważano, że jest zupełnie samotna, to znaczy – nie krąży wokół żadnej gwiazdy i nie sąsiaduje z innymi planetami. Okazało się, że w rzeczywistości posiada własną gwiazdę, jednak ta jest oddalona od niej aż o bilion kilometrów.
Dla porównania – odległość między Ziemią a Słońcem jest jakieś 6900 razy mniejsza. Orbita planety jest za to 140 razy dłuższa od orbity Plutona. Nic dziwnego, że naukowcy stwierdzili, że właśnie odkryli największy jak dotąd układ planetarny.
Planeta, o której mowa to gazowy gigant, który jest od 12 do 15 razy większy od Jowisza posiadającego średnicę wynoszącą 143 tysiące kilometrów. 2MASS J2126-8140 wykonuje pełne okrążenie wokół swojej gwiazdy, która jest czerwonym karłem, podczas niemal mi
Odkryto największy znany dotąd układ planetarny
liona lat.
Za odkrycie powiązania między tymi ciałami odpowiada astronom Simon Murphy oraz jego koledzy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. Początkowo zauważyli tylko, że obydwa obiekty znajdują się około 100 lat świetlnych od Ziemi, a dopiero późniejsze analizy pokazały, że w rzeczywistości mają do czynienia z niespotykanie dużym układem planetarnym.
Nie mniej jednak, badacze nie są pewni, w jaki sposób tak wielki układ planetarny mógł powstać. Murphy jest natomiast przekonany, że nie uformował się tak jak Układ Słoneczny – z dużego dysku składającego się z pyłu i gazu, a już na pewno nie tak wcześnie. Według niego proces ten miał miejsce stosunkowo niedawno – od 10 do 45 milionów lat temu, a skoro planeta i gwiazda są od siebie oddalone o bilion kilometrów, środowisko w ich pobliżu musi być niezwykle opustoszałe.

Źródło:Science Alert