Odblokuj swój telefon uchem – nowy patent od Amazon

Zabezpieczenie smartfonów przed wyciekiem danych jest sprawą kluczową, w dzisiejszych czasach dane te to znacznie więcej niż smsy z prywatnymi rozmowami czy billingi i numery telefonów znajomych. Dlatego w kolejnych wersjach systemów operacyjnych dla smartfonów ich twórcy prześcigają się w tworzeniu skutecznych i łatwych w obsłudze zabezpieczeń.
Systemy biometryczne takie jak rozpoznawanie oka, głosu czy odcisku palca możemy, co raz częściej spotkać w smartfonach i komputerach. Kształt naszego ucha jest równie unikatowy jak odciski palców, zbadanie go i porównanie z bazą pozwoli na określenie czy urządzenie jest obsługiwane przez jego właściciela, czy też nie.
Czy patent Amazona ma sens? Tak jak wszelkie inne ciekawostki w telefonach na pierwszy rzut oka taka technologia wydaje się czyś fajnym, czym można pochwalić się wśród znajomych na imprezie, lecz po dłuższym zastanowieniu, ułożeniu możliwych scenariuszy użycia, zdajesz sobie sprawę, że ta technologia nie ma sensu.
Wprawdzie odbieranie telefonu to jedyny sensowny powód, dla którego zbliżałbyś telefon do twarzy i pozwolił mu na rozpoznanie kształtu ucha, lecz rozmowy głosowe to funkcja, która omija zabezpieczenia w telefonie…
System prawdopodobnie będzie można używać także do dynamicznego zmieniania głośności poprzez określenie odległości pomiędzy telefonem a uchem.
Czy kiedykolwiek pojawi się na rynku? Amazon złożył wniosek patentowy już w 2011 roku, w związku z tym nie wiadomo czy i kiedy Amazon wykorzysta tą technologię.