Od początku grudnia rusza pierwsze w Polsce kino VR!

Od początku grudnia startuje pierwsze nad Wisłą kino VR, które zostanie udostępnione gościom centrum rzeczywistości wirtualnej Disco:vr w Warszawie na ulicy Garażowej 4.
Kilka ostatnich lat przyniosło wiele zmian w filmowej rozrywce. Dziś film wyświetlany w technologii 3D już nikogo nie dziwi, a przecież jeszcze niedawno wydawało się to jedynie abstrakcją. Okazuje jednak, że nie jest to koniec filmowej rewolucji, a być może dopiero początek. VR, czy jak kto woli wirtualna rzeczywistość, coraz śmielej poczyna sobie w naszej codzienności, pojawiając się co chwilę w nowych sferach życia. VR-owe gogle sprawdzają się doskonale jako narzędzie, które pozwala nam np. poznawać miejsca oddalone o tysiące kilometrów z niespotykaną dotychczas imersją. To właśnie wspomniany poziom imersji sprawił, że twórcy filmów zwrócili uwagę na wielki potencjał drzemiący w tej technologii.
Kino z zasłoniętymi oczami
Mimo, że od dłuższego czasu ilość treści VR, również filmowych, dostępnych na gogle wirtualnej rzeczywistości rośnie w ogromnym tempie, to stworzenie nawet kameralnego kina VR z prawdziwego wrażenia jest dużym wyzwaniem. Największa przeszkoda związana z wykorzystaniem sprzętów typu Samsung Gear w tworzeniu takiego kina, to trudność z synchronizacją treści na wielu urządzenia. Można zapytać: po co coś tu w ogóle synchronizować? Pokazy filmowe to z reguły wydarzenia, na które wybieramy się ze znajomymi i chcemy razem z nimi przeżywać oglądany obraz. Wyobraźmy sobie zatem sytuację, w której przychodząc do kina każdy z nas oglądałby ten sam film, ale rozpoczęty w różnych momentach. Brzmi absurdalnie. Z tym właśnie problemem zmierzyć musiała się ekipa Disco:vr podczas projektowania swojego kina VR. Na szczęście, nie ma takich technologicznych problemów, z którymi Polacy by sobie nie poradzili.
Polak potrafi
Chcieliśmy stworzyć odwiedzającym nasz salon możliwość wspólnego doświadczania wirtualnej rzeczywistości, przenieść ich wspólnie w tym samym czasie w te same światy. Urządzenia VR projektowane są pod indywidualne doświadczenia, co wynika oczywiście z specyfiki tego w jaki sposób w tym przypadku odbieramy wirtualną rzeczywistość – poprzez zmysł wzroku. Naszym celem było przełamanie tej magicznej bariery i sprawienie, że podobnie jak w klasycznym kinie możemy przeżywać filmowe emocje w grupie. Dzięki Showtime VR udało nam się w końcu stworzyć odpowiednie rozwiązania, które nam to umożliwią – mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel Disco:vr. 
Showtime VR jest pierwszym na świecie komercyjnym rozwiązaniem do synchronicznego doświadczania wirtualnej rzeczywistości. Oprogramowanie stworzone przez World of VR i RDS Group umożliwia zdalne zarządzanie goglami VR i organizowanie pokazów na 5, 10 czy nawet 200 uczestników równocześnie. Europejskie kina VR już korzystają z Showtime VR.
Co na afiszu?
A co zobaczymy przychodząc do Disco:vr z nastawieniem na kinowe doświadczenie? Kino VR na Garażowej 4 jest kinem repertuarowym, a w tej materii niewiele różni się od tradycyjnego kina. Jednak to koniec podobieństw. Startujące co pół godziny pokazy zapewnią ciekawy zestaw doświadczeń oparty na treściach dostarczonych przez polskie studia Flux VR i VR premium. Jednocześnie ekipa Disco:vr prowadzi rozmowy także z zagranicznymi twórcami.
Start kina VR w Disco:vr to dopiero początek rewolucji, jaką przygotowują twórcy tego centrum. Wiosna 2017 roku w kalendarzu Disco:vr to czas, na który przypada start nowatorskiego projektu związanego z VR-owymi filmami. To właśnie wtedy odbędzie się pierwszy w Polsce festiwal filmów tworzonych z myślą o urządzeniach przenoszących do wirtualnej rzeczywistości, realizowany wspólnie z World of VR. Zanim jednak to nastąpi warto przyjść do Disco:vr już dziś i przekonać się już dziś jak może wyglądać będzie przyszłość kinematografii.
 
 

Źródło: Disco:vr