Od 2017 roku dokumenty będziemy mogli przechowywać także w smartfonach

Zapewne wielu z Was nosi w portfelach niezliczoną liczbę plastikowych kart, których chętnie byście się pozbyli. Być może już w przyszłym roku stanie się to możliwe. Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji, przedstawiła pomysł usługi „mID”, która, obok standardowego rozwiązania, pozwoliłaby na przechowywanie wielu dokumentów w smartfonie.
Mobile ID ma zostać uruchomione już w 2017 roku. Wtedy, dokumenty takie jak dowód osobisty, karta parkingowa czy karta biblioteczna będziemy mogli zapisać w urządzeniu mobilnym. Ponadto, usługa ma umożliwiać załatwianie wielu spraw, do których należy realizowanie recept, zgłaszanie przestępstw, płatności podatkowych, zakupów online, i nie tylko.
mID„Telefon stanie się naszą jedyną, zawsze dostępną przy sobie platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji. Platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość i możliwość poświadczania bezpiecznym podpisem naszego oświadczenia woli w rozmaitych transakcjach komercyjnych i administracyjnych.” – powiedziała Streżyńska.
mIDWarto dodać, że jeszcze w tym roku swoją działalność rozpocznie nowa mobilna wersja serwisu obywatel.gov.pl, która ma pozwolić z kolei na załatwianie wszelkich spraw urzędowych z poziomu smartfona.
Propozycja pani minister brzmią interesująco, ale nie możemy zapomnieć o niebezpieczeństwach, jakie by za sobą pociągała. Nie sposób nie przypuszczać, że dokumenty, które zapisalibyśmy w naszych smartfonach, byłyby narażone na działalność hakerów, tak jak internetowe bazy danych.

Źródło:Money.pl