Nowy wirus na Facebooku posługuje się zdjęciami użytkowników. Uważajcie!

Najnowszy wirus, który w ostatnich dniach bardzo szybko rozprzestrzenia się wśród użytkowników serwisu Facebook jest jednym z najbardziej wyrafinowanych, jakie pamiętam. Tym razem twórcy tego złośliwego oprogramowania postanowili wykorzystać zdjęcia znajomych zainfekowanego konta, by jeszcze skuteczniej rozsyłać wirusa dalej. Aby zapobiec zainfekowaniu własnego komputera, spójrzmy jak dokładnie działa to złośliwe oprogramowanie.

Pierwszy raz zetkniemy się z wirusem otrzymując od jednego ze znajomych link do filmu, na którym… zobaczymy własne zdjęcie profilowe! Z pewnością taki widok może zmusić wiele osób do kliknięcia w link, by sprawdzić skąd to zdjęcie się tam wzięło. Co więcej, do linku będzie dołączone pytanie „Czy ten film należy do ciebie?”. Gdy zdecydujemy się na kliknięcie w odnośnik, zostaniemy przeniesieni do serwisu bliźniaczo przypominającego YouTube. Oczywiście, nie będzie to oryginalny serwis firmy Google, a jedynie jego imitacja. W czasie gdy film będzie się ładował (zobaczymy klasyczne obracające się kropki) przed naszymi oczyma pokaże się powiadomienie informujące o konieczności zainstalowania dodatkowej wtyczki do Google Chrome. Jeśli zainstalujemy te dodatek, zaprosimy wirusa na swój komputer. Czym skutkuje takie działanie? Rozesłaniem do wszystkich naszych znajomych podobnych wiadomości na Facebooku, zawierających ich zdjęcia profilowe na rzekomym filmie.

Tak może wyglądać podejrzana wiadomość, która rozsyła wirusa

Pamiętajcie, aby nie klikać w podobną wiadomość, kiedy otrzymacie go od jednego ze swoich znajomych! Powinniście raczej poinformować go o sprawie i polecić mu czasowe wyłączenie platformy Facebooka, która odetnie dostęp do konta niechcianemu oprogramowaniu i tym samym zakończy rozsyłanie wiadomości. Odpowiednie ustawienie znajdziemy w: Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje, witryny internetowe i wtyczki > Edytuj.
W tej chwili nie wiemy jakie dokładnie działanie, poza wysyłaniem wiadomości, przeprowadza instalowany wirus. Z informacji publikowanych przez użytkowników wynika, że prawdopodobnie działa on tylko na przeglądarce Google Chrome, jako, że jest ona najpopularniejszym programem do przeglądania Internetu. Nie oznacza to, że nie powinniśmy zachować ostrożności przeglądając Facebooka na innej przeglądarce! Już w tej chwili wirusem zostało zainfekowanych ponad 800 tysięcy kont, a wartość ta na pewno będzie rosła. Tak więc uważajmy na to, co klikamy i nie popadajmy w panikę widząc swoje zdjęcie w dziwnym linku przesłanym przez znajomego.

Źródło:The Technews