Nowy środek publicznego transportu przewiezie pasażerów nad drogą

Podczas tegorocznego China Beijing International High-Tech Expo (CHIPTEC), które odbyło się w Pekinie i zakończyło w niedzielę 22 maja, zaprezentowano model nietypowego autobusu o nazwie Transit Elevated Bus (TEB). Jak się okazuje, autobus ten jeszcze w tym roku zostanie przetestowany na chińskich drogach.
TEB to tak zwany podwyższony autobus, który ma poruszać się na specjalnych szynach ułożonych po obydwu stronach drogi. Co ciekawe, jego kabina pasażerska ma być zawieszona nad nią, a także innymi pojazdami będącymi częścią miejskiego ruchu.
Innowacyjna technologia ma pozwalać samochodom na przejazd pod autobusem, co doprowadziłoby do zwiększenia przestrzeni drogowej. Niestety, wszystko ma swoje ograniczenia – pod TEB nie zmieszczą się pojazdy, których wysokość przekracza 2 metry. Oznacza to, że karetki czy wozy straży pożarnej musiałyby korzystać z dróg, po których takie autobusy by się nie poruszały. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ciężarówek, które mają zakaz jazdy w dzień po ulicach chińskich miast.
TEBJak podaje inżynier związany z projektem – Bai Zhiming, TEB funkcjonuje jak metro, ale związane z nim koszty byłyby pięć razy mniejsze. Długość autobusu wynosi 32 metry, szerokość – 7,8 metra, a wysokość – 4,6 metra, co pozwala na transport od 900 do 1200 osób.
Nowy rodzaj środka publicznego transportu już wzbudził zainteresowanie przedstawicieli państw takich jak Francja, Brazylia, Indie czy Indonezja. Pierwsze testy autobusu mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, w mieście Qinhuangdao.
Warto dodać, że ta sama koncepcja, choć pod inną nazwą – The Straddling Bus, została zaprezentowana już w 2010 roku, podczas 13 edycji pekińskiego expo. Wygląda jednak na to, że projekt w końcu ruszył naprzód.