Nowy Canon EOS 5D Mark IV zaprezentowany!

Nowy Canon EOS 5D Mark IV został wyposażony w 30,4-megapikselową matrycę CMOS z szerokim zakresem ekspozycji, umożliwia fotografowanie z szybkością 7 klatek na sekundę i nagrywanie wideo 4K. Oferuje także wbudowany moduł Wi-Fi i GPS. Lustrzanka radzi sobie jeszcze podczas pracy w słabych warunkach oświetleniowych i oferuje rozbudowane możliwości wideo. Jest to pierwszy aparat serii EOS, który wprowadza innowacyjny format zapisu plików Dual Pixel RAW. Użytkownicy będą mogli wykorzystać dane Dual Pixel do wykonania mikroustawień pozycji ostrości i rozdzielczości. Można będzie również zmienić punkt widzenia lub bokeh i zredukować występowanie tzw. duchów w obrazie.

Canon zaprezentował również dwa nowe profesjonalne obiektywy EF 24-105 mm f/4L IS II USM i EF 16-35 mm f/2.8L III USM, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości nowego aparatu.Canon EOS 5D Mark IVEOS 5D Mark IV został wyposażony w nową pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 30,4 MPix, która ma zapewnić szczegółowe zdjęcia nawet podczas fotografowania w bardzo jasnym lub zaciemnionym otoczeniu. Zakres czułości ISO 100-32000 z możliwością rozszerzenia od 50 do 102400 ułatwi pracę w wymagających warunkach. Ulepszony algorytm przetwarzania i redukcji szumów dodatkowo zwiększa możliwości podczas fotografowania w warunkach słabego oświetlenia, co daje fotoreporterom komfort pracy niezależenie od sytuacji.
61-punktowy system AF umożliwia śledzenie twarzy czy kolorów szybko poruszających się obiektów. Ten 61-punktowy system AF z 41-punktami krzyżowymi pokrywa szeroki obszar kadru i pozwala złapać ostrość nawet przy słabym świetle – do -3 EV podczas fotografowania z użyciem wizjera lub do -4 EV w trybie podglądu na żywo.Canon EOS 5D Mark IVEOS 5D Mark IV oferuje wsparcie dla przysłony f/8 podczas fotografowania z użyciem teleobiektywów i konwertera, zachowując funkcjonalność AF (61 punktów w tym 21 krzyżowych). Dotykowy ekran LCD o przekątnej 3,2” umożliwia dostęp do pełnego menu i jest połączony z nowym przyciskiem wyboru obszaru AF, co pozwala na szybką zmianę ustawień. Dodatkowym wsparciem jest matryca pomiarowa 150K RGB+IR i procesor DIGIC 6+, które zapewniają precyzyjną ekspozycję oraz ulepszone wykrywanie i śledzenie obiektu.
Technologie wspierające szybkie przetwarzanie danych i procesor DIGIC 6+ umożliwiają fotografowanie w pełnej rozdzielczości z szybkością 7 kl./s z pełnym śledzeniem AF/AE. W ramach jednej serii można zapisać do 21 plików RAW lub nieograniczoną ilość JPEG’ów. W sytuacjach, które wymagają wyjątkowej dyskrecji, takich jak np. fotografowanie dzikiej przyrody, można skorzystać z jednego z trybów wyciszających pracę – „Silent single” i „Silent Continuous”.Canon EOS 5D Mark IVUżytkownikom, którzy chcą wykorzystać potencjał wysokiej jakości obrazu EOS 5D Mark IV umożliwia filmowanie w rozdzielczości 4K. Lustrzanka nagrywa w standardzie DCI 4K (4096 x 2160 pikseli) z szybkością zapisu 30/25/24 klatek na sekundę. Co ważne, z materiału zarejestrowanego w 4K można uzyskać pojedyncze zdjęcia o rozdzielczości 8,8 MPix.
EOS 5D Mark IV oferuje wiele nowych i ulepszonych opcji w zakresie łączności, które stanowią odpowiedź na oczekiwania profesjonalnych użytkowników. Wbudowane Wi-Fi pozwala na zdalną obsługę i bezpieczny transfer plików (FTPS/FTP) za pośrednictwem aplikacji Canon Camera Connect, a NFC zapewnia natychmiastowe połączenie z kompatybilnymi urządzeniami. GPS dodaje współrzędne geograficzne do danych EXIF z automatycznym oznaczeniem czasu, co ułatwia zarządzanie zdjęciami. Po raz pierwszy metadane IPCT, takie jak parametry zdjęcia, są dodawane domyślnie. Zwiększona odporność na wodę i pył zapewnia komfort pracy w trudnych warunkach.
Cena Canon EOS 5D Mark IV wynosi 3499 dolarów za samo body. W zestawie z obiektywem EF24-70 mm f/4L zapłacimy za niego 4399 dolarów, z obiektywem EF24-105 mm f/4L IS II USM natomiast – 4599 dolarów.
Nowe obiektywy
Canon oferuje najbardziej rozbudowany system obiektywów na świecie, który dziś rozszerza o dwa nowe modele: EF 24-105 mm f/4L IS II USM i EF 16-35 mm f/2.8L III USM. Pierwszy z nich, EF 24-105 mm f/4L IS II USM, to uniwersalne rozwiązanie dla fotografów, którzy chcą uzyskać wysoką szczegółowość i ostrość obrazu w całym zakresie ogniskowej. Parametry, takie jak wartość przysłony f/4 czy właśnie zakres ogniskowej 24-105 mm umożliwiają pracę w zróżnicowanych warunkach oświetleniowych i przy realizacji rożnych ujęć, a 4-stopniowa stabilizacja i nowa konstrukcja przysłony zapewniają wyciszoną pracę podczas nagrywania wideo.Canon EOS 5D Mark IVZ kolei EF 16-35 mm f/2.8L III USM to obiektyw, który idealnie współpracuje z matrycami o wysokiej rozdzielczości, takimi jak ta w lustrzance EOS 5D Mark IV. Uniwersalny zakres ogniskowej (16-35 mm) sprawdzi się w fotografii ślubnej czy reporterskiej, gdzie trzeba być bliżej obiektów. Z kolei stała wartość przysłony f/2.8 sprawia, że jest to obiektyw idealny do fotografowania w słabszych warunkach oświetleniowych.Canon EOS 5D Mark IVWięcej możliwości EOS 1DX Mark II
Canon zapowiedział dziś także aktualizację oprogramowania sprzętowego dla lustrzanki EOS 1DX Mark II. Wprowadza ona m.in. wsparcie dla standardu IPCT oraz LCD colour tone, jak w nowym EOS 5D Mark IV. Aktualizacja usprawni także funkcje sieciowe i GPS.  Firmware będzie dostępny we wrześniu.
 
EOS 5D Mark IV – kluczowe cechy:

 • 30,4 MP matryca CMOS z szerokim zakresem ekspozycji
 • Dual Pixel CMOS AF i Dual Pixel RAW
 • Nagrywanie w rozdzielczości 4K; DCI 4K z szybkością 30p
 • Rozbudowane opcje łączności: Wi-Fi, NFC i GPS

EF 24-105mm f/4L IS II USM – kluczowe cechy:

 • Uniwersalny zakres ogniskowej 24-105mm
 • Stała wartość przysłony f/4
 • Odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja charakterystyczna dla serii L
 • 4-sotpniowy stabilizator obrazu
 • Zaawansowana konstrukcja optyczna

EF 16-35mm f/2.8L III USM – kluczowe cechy:

 • Uniwersalny zakres ogniskowej
 • Wysoka jakość obrazu
 • Stała wartość przysłony f/2.8
 • Wytrzymała konstrukcja charakterystyczna dla serii L
 • Zaawansowany autofocus

 
 

Źródło: Canon