Nowe zdjęcie z sondy New Horizons pokazuje warstwy w atmosferze Plutona

Zdjęcia przesyłane przez sondę New Horizons uświadamiają nas, jak bardzo złożony jest niepozorny i niewielki Pluton. Wcześniej dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat jego powierzchni. Teraz możemy zobaczyć, jak wygląda oraz jak zorganizowana jest atmosfera tej planety karłowatej.
Według naukowców niebieskie „zamglenie” widoczne na zdjęciu powstało w wyniku działania światła słonecznego na metan i inne cząsteczki znajdujące się w atmosferze Plutona, które tworzą złożoną mieszaninę węglowodorów takich jak etylen i acetylen. Węglowodory te gromadzą się, tworząc drobiny o wielkości ułamka mikrometra, które rozpraszają światło słoneczne. W związku z tym, dla nas światło to objawia się jako niebieska mgła.
PlutonTak jak widać na powyższej fotografii, cząsteczki te tworzą skomplikowane warstwy, które rozciągają się nad powierzchnią Plutona. Ostatnie warstwy pojawiają się na wysokości 200 kilometrów.
Obecnie New Horizons zmierza w kierunku z obiektów w Pasie Kuipera. Obiektem tym jest planetoida 2014 MU69, której średnica przypuszczalnie wynosi 45 kilometrów. Jeżeli nie pojawią się żadne komplikacje, sonda powinna dotrzeć do ciała 1 stycznia 2019 roku. New Horizons jako pierwsza w historii przeleciała w pobliżu Plutona, a stało się to 14 lipca 2015 roku.

Źródło:NASA