Nowe wideo od NASA zabierze Was w podróż na powierzchnię Plutona

Chociaż pierwsi ludzie będą mogli odwiedzić Marsa już w ciągu kilku bądź kilkunastu najbliższych lat, minie znacznie więcej czasu, zanim możliwe stanie się lądowanie na lodowej powierzchni Plutona. Na szczęście, dzięki nowemu wideo opublikowanemu przez NASA, możemy sprawdzić, jak wyglądałaby taka misja z perspektywy astronautów znajdujących się na statku kosmicznym zmierzającym w kierunku planety karłowatej.
By stworzyć wideo, badacze zaangażowani w projekt związany z misją New Horizons – pojazdu, który dokonał historycznego przelotu w pobliżu Plutona w lipcu 2015 roku, połączyli ponad 100 zdjęć wykonanych przez sondę. W związku z tym film jest interesującą symulacją wycieczki do odległego obszaru Układu Słonecznego.
„Nieco więcej niż rok temu Pluton był zaledwie kropką w oddali.” – powiedział Alan Stern z NASA – „Ten film pokazuje, co widziałby astronauta przebywający na statku zbliżającym się do planety karłowatej, która z czasem stawałaby się dla niego coraz większa i większa, a także – jak wyglądałoby zejście na jej powierzchnię.”
Oczywiście, Stern nieco wyolbrzymił to, co możemy zobaczyć w wideo. W rzeczywistości, materiał pozwala na przyjrzenie się zdjęciom o bardzo wysokiej rozdzielczości, przesłanym przez New Horizons. Gdy podróż w filmie się kończy, powierzchnię planety karłowatej możemy podziwiać z odległości 64 kilometrów, co jest niesamowite, zwłaszcza że kamera, która wykonała fotografie, podróżowała przez przestrzeń kosmiczną 9 lat, zanim rozpoczęła swoją pracę.

Pierwotna misja New Horizons, podczas której pojazd obserwował Plutona, dobiegła końca, ale mimo to sonda kontynuuje swoją podróż. Niedawno NASA ogłosiła, że sfinansuje jej kolejną misję, podczas której zbada obiekt o nazwie 2014 MU69.

Źródło: NASA