Nowe wideo 360 stopni zabiera nas na wycieczkę po Wielkim Zderzaczu Hadronów

Niedawno, dzięki BBC, mogliśmy przyjrzeć się z bliska największemu dinozaurowi na świecie – tytanozaurowi. Teraz firma stworzyła kolejne 360-stopniowe wideo, które pozwala z kolei na obejrzenia Wielkiego Zderzacza Hadronów. Kto by przypuszczał, że naprawdę jest taki ogromny. Skala tego projektu naprawdę zadziwia.
Wielki Zderzacz Hadronów jest największą maszyną świata. Jak przekonacie się za pomocą filmu, urządzenie znajduje się około 100 metrów pod ziemią, a dokładniej pod szwajcarsko-francuską granicą. Dzięki wideo dowiecie się również, jaki sprzęt potrzebny jest do rozpędzania cząstek do prędkości światła.

Poza tym, wideo pokazuje detektor CMS (Compact Muon Solenoid), który zajmuje się poszukiwaniem ciemnej materii, bozonu Higgsa, wskazówek na temat supersymertrii oraz studiowaniem kolizji ciężkich jonów. Sprzęt ten waży aż 12500 ton, jego średnica wynosi 16 metrów, a całkowita długość – 21 metrów.
Oczywiście, film możecie obejrzeć w rozdzielczości 4K. Skoro BBC postanowiło w tak niezwykły sposób zaprezentować nam już największego chodzącego po Ziemi dinozaura i Wielki Zderzacz Hadronów, ciekawe jakie jeszcze niespodzianki będzie mieć do zaoferowania w przyszłości.

Źródło:YouTube