Nokia – Windows Phone 8 pogorszył wyniki sprzedaży w Q3?

O tragicznej sytuacji Nokii napisano już chyba wszystko. Czy fińskiemu producentowi uda się jeszcze podźwignąć na nogi? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak opublikowany właśnie raport finansowy za trzeci kwartał tego roku nie napawa optymizmem. Co ciekawe, przyczyną ostatniego „załamania” sprzedaży u popularnej niegdyś firmy może być zbliżająca się premiera Windows Phone 8 oraz związana z nim polityka Microsoftu.
Sprzedaż aktualnych smartfonów z rodziny Lumia poszła ostro w dół – w trzecim kwartału tego roku udało się sprzedaż jedynie 2,9 miliona egzemplarzy. Liczba ta nie napawa optymizmem szczególnie, jeśli spojrzymy na np. największego konkurenta Finów – Samsunga – którego urządzenia rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Spadek jest również zauważalny jeśli przyjrzymy się liczbie sprzedanych przez Nokię smartfonów z WP7 w kwartale poprzednim – 4 miliony (chociaż i tak nie jest to szczególnie satysfakcjonujący wynik).
Czym spadki sprzedażowe mogą być spowodowane? Bardzo istotną w tej kwestii rolę mógł odegrać Microsoft wraz z wyczekiwanym Windows Phone 8. Jak powszechnie wiadomo, gigant z Redmond zapowiedział brak aktualizacji starszych wersji swojego OS do „ósemki”. Większość zainteresowanych ofertą Nokii osób poczeka więc na słuchawki z WP8 albo zdecyduje się na inny system operacyjny i związane z nim produkty konkurencji. Cóż, miejmy nadzieję że kwartał, w którym do sprzedaży trafią Lumie 920 i 820, okaże się dla fińskiego producenta bardziej łaskawy.
Jak nietrudno się domyślić, wraz ze spadkiem sprzedaży przyszły również niższe dochody – w Q3 wyniosły one zaledwie 976 milionów euro (przychód ze sprzedaż tzw. smart devices), zaś ogólna liczba sprzedanych smartfonów wyniosła 6,3 miliona. Ciężko takie wyniki nazwać zadowalającymi.
Czy dla Finów jest jeszcze jakaś szansa? Wielkie nadzieje mogą wzbudzać zaprezentowane jakiś czas temu słuchawki Lumia 920 i 820 oraz związana z nimi najnowsza odsłona Windows Phone. Czy wspomniane wcześniej urządzenia pomogę jednak stanąć popularnej niegdyś firmie na nogi, czy okażą się tylko gwoździem to grobowej deski, to już pokaże okres kilku najbliższych miesięcy.

Źródło: gsmarena, Nokia,