Nokia jest dłużna Microsoftowi pół miliarda euro

Ta niemała kwota to cena jaką zgodnie z porozumieniem zawartym z Microsoftem Nokia musi zapłacić za możliwość korzystania z Windowsa Phone 8. Koniecznie należy zaznaczyć, że odjęta została już od niej pokaźna suma, którą gigant z Redmond przekazuje regularnie na wspieranie rozwoju produktów, wykorzystujących mobilny system operacyjny firmy.

Microsoft co trzy miesiące przekazuje Nokii około 250 milionów dolarów. Fiński producent telefonów komórkowych ujawnił, że 2012 roku kwota, którą otrzymał od giganta z Redmond przekroczyła nieznacznie opłaty licencyjne. Podobnie ma być i w tym roku. Zanim wygaśnie umowa pomiędzy obiema firmami stosunek ten ma zmienić na korzyść Microsoftu. W efekcie Nokia będzie musiała zapłacić mu wspomniane wyżej 500 milionów euro (650 milionów dolarów).

Jeżeli Nokia nie chce być stratna, to przed wygaśnięciem umowy z Microsoftem musi znaleźć sposób na podtrzymanie dobrej passy. Fiński producent dostrzega ogromny potencjał Chin, które niedawno stały się największym na świecie rynkiem zbytu dla producentów telefonów komórkowych. To właśnie z myślą o Państwie Środka powstały telefony Lumia 520 i Lumia 720, które zaprezentowane zostały w trakcie tegorocznego Mobile World Congress.

Pytanie na jak długi okres obaj producenci zawarli umowę? Niestety, tego nie wiemy.

Źródło: Cnet