No Man’s Sky – oto kolejne fascynujące szczegóły dotyczące gry

Świat kosmicznej gry eksploracyjnej No Man’s Sky składa się z 18 kwintylionów (10^18 lub jeśli ktoś woli standardowy zapis: 18 000 000 000 000 000 000) planet. Wszystkie z nich można odwiedzić, lądując na ich powierzchni za pomocą statku kosmicznego. Lokacje nie są instancjonowane, co oznacza, że wczytują się one w czasie rzeczywistym. O tym między innymi mówił Sean Murray w wyemitowanym kilka dni temu programie The Late Show, w którym udzielił prowadzącemu, Stephenowi Colbertowi krótkiego wywiadu i zaprezentował możliwości czekające na graczy.
Niemal na samym początku prezentacji gry dowiedzieliśmy się także, że twórcy No Man’s Sky opracowali własny układ okresowy pierwiastków. Dla przykładu: tlen (oxygen) został zastąpiony przez pierwiastek o nazwie „oxycen”, co dodatkowo podkreślił Sean Murray.
Dowiedzieliśmy się także, że statki kosmiczne wchodzące w przestrzeń atmosfery danej planety rozgrzewają się. Najprawdopodobniej podczas tego procesu będą mogły ulegać uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu. To bardzo istotny czynnik, bowiem jak dowiedzieliśmy się wcześniej, nie wiadomo jeszcze co czeka gracza, który utraci swój statek. Pojazdy będzie można wprawdzie kupić, jednak jak zapewniają twórcy gry, będą one kosztowały fortunę. Za co więcej pozyskać na nie środki? Między innymi za eksplorację kosmosu.
Sean Murray zaprezentował widzom programu jeden ze sposobów na pozyskiwanie gotówki. Jest nim odkrywanie nowych gatunków zwierząt, nowych systemów planetarnych oraz planet i nadawanie własnych nazw. Będzie to jedna z form pozostawiania przez graczy po sobie śladów we wszechświecie. Co istotne, gatunki zwierząt, planety oraz układy planetarne są generowane na bieżąco przez komputery grających. Niemożliwym jest spotkanie dwóch identycznych planet oraz napotkanie na dwa identyczne gatunki zwierząt – „wszystko dzięki matematyce”, zapewnił Murray.

Pomimo tego, że No Man’s Sky zapowiada się jako gra naprawdę przełomowa mam pewne obawy z nią związane. Dlaczego? Wszystko wygląda po prostu zbyt pięknie. Życzę projektowi jak najlepiej i mam nadzieję, że 10-osobowy zespół odpowiedzialny za grę podoła ambitnemu zadaniu, jakiego się podjął.
Wstępna data premiery No Man’s Sky została ustalona na marzec 2016 roku w wersji na komputery osobiste i konsole Playstation 4. Na pewno jednak ulegnie ona przesunięciu.

Źródło: YouTube