Niesporczaki będą żyły na Ziemi dopóki nie zgaśnie Słońce

Na świecie często porusza się temat dotyczący tego, czy ludzie byliby w stanie przetrwać wydarzenie tak katastrofalne jak uderzenie ogromnej asteroidy w Ziemię. Niemniej, nawet jeśli my wyginiemy, życie powinno przetrwać. Naukowcy odkryli, że niesporczaki, zwane również niedźwiedziami wodnymi, są organizmami praktycznie niezniszczalnymi. Ich gatunek najprawdopodobniej dotrwa aż do momentu zgaśnięcia Słońca.
Takie wnioski przedstawili astrofizycy z Uniwersytetu Oxfordzkiego oraz Uniwersytetu Harvarda. Naukowcy opublikowali swoją pracę w czasopiśmie Scientific Reports. W ramach badań zespół obliczył prawdopodobieństwo kolizji kosmicznych obiektów z Ziemią, wyparowania oceanów i unicestwienia całego życia na naszej planecie.

Najważniejszym z odkryć było to, że żadne kosmiczne zjawisko nie byłoby na tyle silne, aby doprowadzić do całkowitego zniknięcia oceanów, a więc niesporczaki mogłyby przetrwać w tym, co z nich pozostanie. Istnieje tylko kilka znanych asteroid, które mogłyby całkowicie wyniszczyć życie, ale żadna z nich nie powinna uderzyć w Ziemię. Dokonać tego była by w stanie supernowa, ale nic nie wskazuje na to, aby w naszej okolicy miałaby wybuchnąć jakakolwiek gwiazda. Mało prawdopodobne jest również, że do naszego wyginięcia doprowadzą rozbłyski gamma, które są nawet silniejsze niż supernowy.
Oczywiście, w tym wszystkim kryje się pewna ironia – ludzie są delikatnymi stworzeniami i istnieje duże ryzyko, że zniszczy nas, albo chociaż uczyni nasze życia niemal niemożliwymi nie do zniesienia, zwykła zmiana klimatu. Cóż, przynajmniej niesporczaki wyginą dopiero, gdy zginie samo Słońce.

Źródło:Scientific Reports