Niemcy zakazują sprzedaży smartwatchy dla dzieci i apelują o ich niszczenie!

Niemiecka agencja ds. telekomunikacji wymierzyła właśnie solidny cios w producentów inteligentnych zegarków. Na terenie całych Niemiec wprowadzono bowiem… zakaz sprzedaży smartwatchy dla dzieci. Agencja uznała, że główną funkcją tych urządzeń jest szpiegowanie najmłodszych obywateli kraju. Wraz z komunikatem o zakazie sprzedaży wystosowano apel o zniszczenie zegarków, które wcześniej zakupiono dzieciom.
Wcześniej, Europejska Organizacja Konsumentów w swoim raporcie przestrzegała już, że smartwarche dla dzieci wyposażone w odbiorniki GPS są niedopracowane i posiadają poważne luki w oprogramowaniu. Luk, które w przypadku niektórych urządzeń pozwalają na przejęcie kontroli nad wbudowanym mikrofonem oraz kamerką i obserwację dziecka przez osoby niepowołane.
Pytanie brzmi: kiedy regulatorzy wezmą się za smartwatche i inne smart urządzenia „dla dorosłych”? 😉 Już teraz wiele osób uważa, że systemy takie jak Android i iOS mają za zadanie dyskretnie podpatrywać jak najwięcej zachowań użytkownika.
To nie pierwszy przypadek, kiedy Niemcy w tak zdecydowany sposób reagują na produkty, których użytkowanie może być w szeroko pojęty sposób niebezpieczne. W lutym informowaliśmy Was, że z niemieckich sklepów wycofano lalki Cayla, które miały szpiegować dzieci.