Niebieskie światło jest dla naszych oczu 'toksyczne’

Od dawna wiemy, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne takie jak smartfony nie jest dla nas dobre. Szkodzi ono naszym oczom i utrudnia zasypianie. Prawdziwy zakres wyrządzanych przez nie szkód jest jednak wręcz szokujący.
Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo wykazali, że długa ekspozycja na niebieskie światło prowadzi do powstawania w komórkach fotoreceptorowych oczu szkodliwych cząsteczek. Uszkodzenie tych światłoczułych komórek może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej – nieodwracalnego stanu, który powoduje rozmycie obrazu w centrum pola widzenia bądź jego brak.
Naukowcy skupili się podczas badań na pochodnej witaminy A – retinalu. Jest on wykorzystywany przez fotoreceptory do konwertowania światła na sygnały przesyłane do mózgu.
„Podczas oświetlania retinalu niebieskim światłem retinal zabija fotoreceptory, podczas gdy cząsteczka sygnałowa zlokalizowana na membranie rozpuszcza się.”, powiedział jeden z badaczy – Kasun Ratnayake. „Komórki receptorowe się nie regenerują. Gdy te umrą, nie zostaną zastąpione przez nowe komórki.”
Retinal absorbujący światło niebieskie tworzył reaktywne formy tlenu, które zabijały komórki fotoreceptorowe. Naukowcy wstrzyknęli cząsteczki retinalu do innych rodzajów komórek, chociażby serca czy nowotworowych. Te również umierały po ekspozycji na niebieskie światło. Ale niebieskie światło samo w sobie nie wywierało wpływu na komórki, tak jak retinal, który nie był wystawiany na działanie niebieskiego światła.
Jak dowiedzieli się naukowcy, komórki może powstrzymywać przed śmiercią cząsteczka zwana alfa-tokoferolem. Jest to jeden ze związków organicznych nazywanych Witaminą E, a także naturalny antyoksydant. Niemniej, nie chroni on tak dobrze osób starszych, które są bardziej podatne na zwyrodnienie plamki żółtej.

Jeśli chcecie chronić swoje oczy, badacze sugerują korzystanie z okularów, które filtrują szkodliwe promieniowanie UV i niebieskie światło emitowane przez telewizory czy monitory. Zaleca się też, aby unikać używania urządzeń elektronicznych w ciemności lub korzystać z nich rozsądnie.
Użytkownikom smartfonów zaleca się zmianę temperatury barwowej ekranu na cieplejszą, podczas korzystania ze smartfonów po zmroku. Coraz większa liczba producentów tych urządzeń oferuje stosowną opcję w menu ustawień. W niektórych przypadkach zmiana temperatury barwowej następuje o wyznaczonej godzinie, w innych – w zależności od natężenia światła w miejscu, w którym korzystamy ze swojego urządzenia.
Podobnie wygląda sprawa z monitorami. Do popularnych przeglądarek internetowych znajdziecie kilka różnych rozszerzeń, dzięki którym o wyznaczonych godzinach biel stanie się bardziej „żółta”. Popularne jest m.in. rozszerzenie F.Lux dla Chrome.
 

Źródło:MNN