Nie żyje Norman J. Woodland jeden z twórców kodu kreskowego

Kody kreskowe używane są na całym świecie. Trudno wyobrazić sobie dziś zakupy, które odbyłyby się bez skanowania przez kasjera kodów znajdujących się na produktach. Zapewne kolejki byłyby potwornie długie, a ludzie pełni frustracji.
Norman Joseph Woodland około 60 lat temu opatentował pomysł kodu podobnego do tego, który stworzył Morse. Kod ten składał się z kresek i cyfr. Jak określił to New York Times „Kod zdobi dziesiątki milionów różnych produktów i skanowany jest w punktach detalicznych na całym świecie ponad pięć miliardów razy dziennie.”
Pomysł na stworzenie prostego kodu z cyfr i kresek Woodland wpadł na plaży. To właśnie rysując palcem na piasku kreski mężczyzna doznał olśnienia. Początkowo pomysł kodu na produktach nie był zbyt pomyślnie realizowany. Praca ruszyła z kopyta dopiero, gdy Woodland zaczął współpracę z firmą IBM. W 1970 roku pomysł został odświeżony i zrealizowany w takiej postaci, w jakiej znamy go obecnie.
Norman Joseph Woodland zmarł w wieku 91 lat w swoim domu w Edgewater w zeszłą niedzielę. Z całą pewnością przyczynił się on do ułatwienia życia milionom ludzi i dzięki temu zapisał się na kartach historii.

Źródło: NBC News