Nie osoby starsze, a milenialsi nie ogarniają niebezpieczeństw w sieci

Milenialsami (lub Generacją Y) nazywamy pokolenie osób urodzonych pomiędzy 1984, a 1997 rokiem (a więc tych w wieku 19-32 lat). Według badań przeprowadzonych przez firmę Microsoft, to właśnie przedstawiciele tej grupy statystycznie najczęściej dają się nabierać na sztuczki cyberprzestępców i oszustów internetowych.
Microsoft przeprowadził ankietę o zasięgu globalnym, z której wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 2/3 osób zetknęło się z różnego rodzaju oszustami internetowymi, podszywającymi się najczęściej pod pracowników pomocy technicznej. Co ciekawe, aż 1/5 badanych osób złapało haczyk i odwiedziło witrynę zawierającą szkodliwe oprogramowanie, pobrało niebezpieczny plik, a nawet dobrowolnie udostępniło oszustom zdalny dostęp do swojego komputera i dzieliło się danymi swojej karty kredytowej. Właśnie w tym momencie zaczyna się robić ciekawie.
Zgodnie z wynikami badania, jedynie 17% osób, które ostatecznie zawierzyły oszustom i wykonały potencjalnie niebezpieczne akcje, stanowiły osoby w wieku powyżej 55 lat. 34% stanowiły osoby pomiędzy 36, a 54 rokiem życia, a aż 49% należało do grupy wiekowej 18-34 lat!
Efekty nieroztropnego działania polskich (i nie tylko polskich) internautów najlepiej widoczne są z resztą na Facebooku. Tam różnego rodzaju, nawet najbardziej oczywisty scam rozprzestrzenia się z prędkością światła (1000 sztuk darmowych, nieofoliowanych Mercedesów S-Klasy itp), a ludzie dają się nabierać na nowe, niezbyt wyszukane oszustwa każdego dnia.
 
 

Źródło:staysafeonline