Naukowcy stworzyli komputerowy model mózgu

Mówi się, że ludzki mózg to najszybszy z komputerów. Potrafi wykonywać miliardy operacji jednocześnie, a prędkość przesyłania danych między neuronami jest obecnie nie do osiągnięcia przez jakiekolwiek maszyny. Kanadyjscy naukowcy postanowili stworzyć funkcjonalny, komputerowy model mózgu. Spaun, czyli skrót od Semantic Pointer Architecture Unified Network, jest w stanie rozpoznawać znaki i cyfry, a także wykonywać proste czynności. Nie spodziewajcie się jednak za wiele. Redaktorzy The Register podsumowali „osiągnięcia” Spaun krótko i boleśnie: w dalszym ciągu jest głupi jak worek młotków.

Zespół z University of Waterloo’s Centre for Theoretical Neuroscience skonstruowali Spauna z 2,5 miliona komputerowo symulowanych neuronów. Dla porównania mózg zdrowego człowieka składa się z ponad 80 miliardów neuronów. Stąd też mocno ograniczone możliwości Spauna. Elektroniczne neurony zostały zaprogramowane tak, by zachowywały się tak podobnie do ludzkich, jak to tylko możliwe. Naukowcy uzyskali możliwość imitowania poszczególnych obszarów ludzkiego mózgu.

Żeby elektroniczny mózg był w stanie odbierać i przetwarzać bodźce, niezbędne było dodanie także pewnych „organów”, które mogłyby przesyłać informacje. Tak też „mózg” otrzymał elektroniczne oko o rozdzielczości 28 x 28 pikseli oraz ramię do sporządzania notatek. Cóż, wyniki widoczne na filmie poniżej faktycznie nie napawają nadzieją. Jednak podobne modele mogą pomóc w badaniu obszarów ludzkiego mózgu najbardziej narażonych na choroby takie jak Alzheimer czy Parkinson.

Terrence Stewart studzi jednak optymizm (jeśli takowy po obejrzeniu filmu ktoś wykazuje): Nie ma nic szybszego od ludzkiego mózgu. (…) Na razie nasze systemy potrzebują 2,5 godziny do wytworzenia ekwiwalentu kilkusekundowej myśli.


Źródło: the register