Naukowcy stworzyli bijące sztuczne serce z… pianki

Poroelastyczna silikonowa pianka może być dowolnie formowana przez odlewanie w trójwymiarowej formie, podczas gdy jest jeszcze w stanie ciekłym. Ostatecznie, materiał jest bardzo miękki i giętki, rozciąga się aż do 600 procent i składa się z połączonych ze sobą porów, które umożliwiają przepływ cieczy przez nie. Łączność tych porów może być manipulowana w celu ustalenia dokładnego, łatwego przepływu płynu.
W celu utrzymania cieczy w granicach sztucznego serca (z wyjątkiem przewodów, dzięki którym wpływa i wypływa) naukowcy pokryli zewnętrzną warstwę pianki elastyczną powłoką z włókien silikonowych oraz węglowych. Przez zmianę ilości i rodzaju materiałów wykorzystanych do budowy tej powłoki, możliwe jest ograniczenie rozciągliwości materiału w różnym stopniu, w różnych miejscach. Oznacza to, na przykład, że sferyczny obiekt, po napompowaniu cieczą lub powietrzem, może przyjąć wydłużony kształt jaja.
Sztuczne serce
Naukowcy już rozpoczęli pracę nad protezą dłoni wykonaną z pianki, a poza tym starają się, by uczynić nowy materiał bardziej biokompatybilnym oraz o zgodę FDA. Badacze mówią, że stworzenie serca było łatwym i szybkim procesem, a co więcej – że projekty tego narządu oraz innych części ciała mogą być dostosowywane do wymagań poszczególnych osób.

Źródło: Cornell University