Naukowcy sprawdzą, jak mikrograwitacja wpływa na szpik kostny człowieka

Życie astronautów po powrocie na Ziemię nie jest takie proste i nie tylko z powodu zmiany oddziałującej na nich siły grawitacji. Gdy przebywają w kosmosie, ilość komórek krwi w ich organizmach spada, co prowadzi między innymi do tak zwanej „kosmicznej anemii”, której negatywne skutki można zauważyć jeszcze podczas ich pobytu w środowisku o mikro-g. Obecnie nie wiadomo co jest przyczyną tego problemu, ale naukowcy podejrzewają, że za wszystko może odpowiadać wpływ jaki mikrograwitacja ma na szpik kostny. Teraz przyszedł czas na to, by bliżej przyjrzeć się sprawie.
Na Międzynarodowej Stacji kosmicznej zostaną przeprowadzone badania, dzięki którym być może dowiemy się, dlaczego liczba krwinek w organizmach astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej ciągle się zmniejsza. Ich wyniki mogą przyczynić się do opracowania lepszych strategii dotyczących powrotu astronautów na powierzchnię naszej planety, i nie tylko.
Podczas eksperymentu naukowcy przyjrzą się funkcjom białych i czerwonych komórek krwi, a także poziomowi tłuszczu znajdującego się w szpiku kostnym, by sprawdzić jakie zmiany zachodzą w nich przed, w trakcie oraz po pobycie w przestrzeni kosmicznej. Jego wyniki powinny pokazać nie tylko, jak mikrograwitacja wpływa na komórki krwi, ale także czy skutki jej działania są odwracalne. Jeżeli tak, jak wiele czasu zająłby powrót do normalności? Obiektem obserwacji stanie się również ekspresja genów białych krwinek, co pozwoli na identyfikację genów, które zmieniły się w wyniku mikrograwitacji.
Zdrowy szpik kostny
Szpik kostny po pobycie w kosmosieNiedobór czerwonych krwinek, które dostarczają tlen wszystkim komórkom organizmu oraz odprowadzają dwutlenek węgla, może prowadzić do anemii. Schorzenie to z kolei może negatywnie wpłynąć na sprawność fizyczną oraz umysłową astronauty. Białe krwinki natomiast chronią nas przed infekcjami oraz usuwają komórki, które odbiegają od normy, zapobiegając powstawaniu nowotworów. Funkcja ta jest szczególnie ważna dla astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej, gdzie narażeni są na większe dawki promieniowania niż na Ziemi.
Badania powinny pomóc w opracowaniu skutecznego rozwiązania dla zaistniałych problemów. Wkrótce okaże się, czy będzie nim stara dobra aktywność fizyczna, lekarstwa, czy też coś zupełnie innego.

Źródło:NASA