Naukowcy opracowali pierwsze kompleksowe drzewo życia

Ludzie, bakterie, żonkile – wszyscy jesteśmy szeroką gromadą na powierzchni, ale jeśli prześledzilibyśmy pochodzenie każdego ziemskiego organizmu, w końcu trafilibyśmy na wspólnego przodka. Po raz pierwszy naukowcy zbudowali kompleksowe drzewo życia, które łączy na wszystkich w jedno.
Projekt pojedynczego drzewa został opublikowany w piątek czasopiśmie Proceedings of the National Academies of Sciences (PNAS) i obejmuje około 2,3 miliona nazwanych gatunków zwierząt, roślin, grzybów i drobnoustrojów. Właśnie ono pokazuje, w jaki sposób powiązane są ze sobą wszystkie gałęzie oraz śledzi każdą indywidualną grupę aż do jej początków za czasów „zupy pierwotnej”, 3,5 miliarda lat temu.
Drzewo jest uważane za pierwszą próbę połączenia absolutnie wszystkich ścieżek, jakimi podążała historia życia na Ziemi (przynajmniej tych przez ludzkość odkrytych). Aby je zbudować, naukowcy wykorzystali kilka mniejszych drzew, które do tej pory zostały opublikowane w internecie. Jednym z większych wyzwań było po prostu zliczenie różnych nazw taksonomicznych, o poprawnej oraz błędnej pisowni, które pojawiały się w różnych publikacjach naukowych.
Naukowcy opracowują pierwsze kompleksowe drzewo życia
Drzewo oczywiście będzie z czasem aktualizowane, gdyż badacze wciąż odkrywają coraz to nowe gatunki roślin, zwierząt i grzybów, a także drobnoustrojów. W tym czasie, wszyscy, którzy są w większym lub mniejszym stopniu zainteresowani biologią, już mogą zająć się eksploracją dotychczas zebranych danych, właśnieTUTAJ.

Źródło: PNAS