Naukowcy odnaleźli substancję, która skutecznie walczy z chorobą Alzheimera

Badacze z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii przetestowali na myszach związek chemiczny, który, jak się okazuje, jest w stanie usuwać płytkę β-amyloidu, poprawiając ich pamięć oraz zdolność uczenia się. Substancja nosi nazwę EPPS i budową przypomina wykorzystywaną w napojach energetycznych taurynę. Myszom, którym wcześniej wszczepiono blaszki β-amyloidowe, wykazywały objawy choroby Alzheimera. EPPS nie podano w żaden skomplikowany sposób – zamiast tego rozpuszczono go w wodzie pitnej, którą myszy spożyły. Zwierzęta te zdobywały lepsze wyniki w testach behawioralnych oraz tych w formie labirtyntu, niż myszy w grupie kontrolnej, które nie otrzymały leku.
Po poznaniu wyników naukowcy pobrali, podzielili, a następnie zabarwili fragmenty ich mózgów, by sprawdzić obecność blaszek β-amyloidu. Okazało się, że dzienne podawanie EPPS przyczyniło się do znacznej redukcji poziomu białka, a duże dawki substancji zniszczyły jego warstwy.
EPPS stanowi dowód na to, że to właśnie β-amyloid jest przyczyną wszelkich objawów. EPPS może wiązać i zamieniać białko w monomery, ponieważ cząsteczki tej substancji są na tyle małe, że bez problemu mogą pokonać barierę krew-mózg.
Obecnie oczywiście nie wiadomo, jak substancja sprawdziłaby się w przypadku ludzi, ale wyniki badań przeprowadzonych na myszach oraz kompletny brak skutków ubocznych naprawdę może budzić optymizm. Wygląda na to, że jesteśmy coraz bliżej rozwiązania zagadki choroby Alzheimera.

Źródło:theguardian.com