Naukowcy odnaleźli sposób na wytwarzanie betonu na Marsie

Jeżeli ludzie mają kiedykolwiek osiąść na Marsie na dłuższy okres, muszą budować być w stanie budować tam trwałe budynki, nie korzystając przy tym z kosztownych i rzadkich dostaw z Ziemi. Badacze z Northwestern University odnaleźli sposób na wytwarzanie materiału, który im na to pozwoli.
Chodzi tutaj o beton, który można otrzymać, wykorzystując marsjańskie zasoby. W przeciwieństwie do materiału budowlanego o tej samej nazwie, który jest wytwarzany na Ziemi, do uzyskania tej zaprawy nie potrzeba wody, co jest jego ważną zaletą – chociaż woda na Marsie występuje, zdecydowanie dominują tam pustynie. Proces wytwarzania betonu wymaga ogrzania siarki do 240 stopni Celsjusza, wymieszania jej z marsjańskim piaskiem, a następnie – ochłodzenia. Siarka i gleba wiążą się, tworząc trwały i twardy beton.
Co więcej, otrzymany materiał można poddać recyklingowi – wystarczy go podgrzać. Najważniejszy jednak jest fakt, że taki sposób na tworzenie budowli jest znacznie tańszy niż przewożenie zapasów z Ziemi. Wygląda na to, że to tylko kwestia czasu, zanim marsjański beton zostanie wykorzystany w praktyce.
Beton
Naukowcy z Northwestern stworzyli własną imitację marsjańskiej gleby składającą się głównie z dwutlenku krzemu, dwutlenku glinu oraz kilku innych minerałów. Po otrzymaniu bloków betonu, ci zebrali dane na jego temat, określając właściwości fizyczne oraz chemiczne. Po testach stwierdzili, że najlepszej jakości beton powstaje po wymieszaniu marsjańskiej gleby i stopionej siarki w stosunku 1:1.

Źródło:MIT Technology Review