Naukowcy odkryli bakterie, które rozkładają PET – jeden z rodzajów plastiku

Plastik stanowi ogromny problem dla środowiska naturalnego. Niestety, używamy go zbyt często – rocznie produkuje się jego 300 ton, i nie możemy się go łatwo pozbyć. Naukowcy z Japonii odnaleźli rozwiązanie tego problemu, a są nim nowe bakterie – Ideonella sakaiensis 201-F6, które mogą całkowicie rozłożyć PET wykorzystywany do tworzenia wielu materiałów z tworzywa sztucznego. Jak zaznaczył zespół, to pierwsza bakteria, która potrafi doprowadzić do pełnej degradacji tego polimeru.
Ideonella sakaiensis pracują, przekształcając PET w inną substancję, zwaną MHET. Następnie wykorzystuje dodatkowy enzym, by podzielić ją na podstawowe elementu tworzące PET. Dodatkowo, bakterie te umożliwiają na przetworzenie MHET do nowego materiału wykonanego z PET.
Chociaż mogłoby się wydawać, że Ideonella sakaiensis są wręcz cudowną odpowiedzią na wszystkie problemy, nie do końca tak jest. Jak się okazuje, proces rozkładu tworzywa sztucznego zajmuje bardzo dużą ilość czasu – by przebić się przez cienką warstwę PET bakterie potrzebowały aż sześć tygodni.
Oczywiście, badacze pracują nas sposobami przyspieszenia tego procesu. Przeprowadzono już sekwencjonowanie genomu bakterii, co może pomóc w stworzeniu silniejszego i szybszego szczepu.
W przyszłości, Ideonella sakaiensis mogą okazać się najpotężniejszą bronią w walce z plastikiem. Naukowcy odnaleźli już inne mikroorganizmy oraz insekty, które także mogą rozkładać plastik, jednak nie są tak skuteczne, jak niedawno odkryte bakterie. Niemniej jednak, PET to tylko jeden z wielu rodzajów plastiku, więc na pozbywanie się pozostałych musimy odnaleźć inną metodę.

Źródło:Science