Następna rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartuje 24 lutego

SES oraz SpaceX wspólnie ustaliły datę startu kolejnej rakiety Falcon 9, która wyniesie na orbitę satelitę SES-9. Start odbędzie się 24 lutego (bądź 25 lutego w przypadku wystąpienia złych warunków pogodowych) z kosmodromu należącego do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, położonym na Przylądku Canaveral, na Florydzie, czyli z Cape Canaveral Air Force Station.
By zminimalizować wpływ opóźnienia misji, która pierwotnie miała odbyć się w zeszłym roku, SpaceX wprowadziło pewne zmiany w jej przebiegu. Dzięki nim zmniejszony zostanie czas, jaki będzie potrzebny SES-9 do osiągnięcia jego planowanej orbitalnej lokalizacji, a co za tym idzie – satelita stanie się operacyjny w trzecim kwartale 2016 roku, tak jak wcześniej zakładano.
SES-9 zostanie umieszczony na pozycji orbitalnej 108,2°E (tak jak SES-7) i zapewni zarówno nową, jak i zastępczą pojemność satelitarną dla klientów z Azji. Satelita został zaprojektowany również, by zagwarantować transmisję danych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w całej Azji oraz dedykowane wiązki dla obsługi rosnących potrzeb komunikacji mobilnej w regionie Oceanu Indyjskiego.
SES-9
SES-9SES-9 jest częścią planu rozbudowy floty SES, który, do końca 2018 roku, ma doprowadzić do zwiększenia pojemności satelitarnej dla wschodzących rynków o 21 procent. W trakcie budowy jest już sześć nowych satelitów.
Podczas lotu, rakieta Falcon 9 zużyje zbyt dużą ilość paliwa, by móc powrócić na przylądek Canaveral i dlatego oczekuje się, że SpaceX podejmie się kolejnej próby lądowania na oceanicznej barce. Przypomnijmy, że firma podjęła się tego wyzwania już trzy razy. Być może czwarte podejście zakończy się sukcesem.

Źródło:SES