NASA wystawiła na aukcję robota, który testował kombinezony dla astronautów

Wierzcie lub nie, ale robot, którego możecie ujrzeć na poniższym zdjęciu, był wykorzystywany przez NASA do testowania kombinezonów przeznaczonych dla astronautów. Teraz, ta maszyna może stać się waszą własnością – agencja kosmiczna wystawiła ją na sprzedaż w ramach aukcji Remarkable Rarities domu aukcyjnego RR Auctions, która odbędzie się 26 września.
Tak zwany Power-Driven Articulated Dummy został zaprojektowany specjalnie dla NASA przez IIT Research Institute między 1963 a 1965 rokiem. Jak wspomnieliśmy, urządzenie to służyło jako narzędzie do testowania kombinezonów kosmicznych dla astronautów.Power-Driven Articulated DummyDzięki takiemu robotowi NASA była w stanie stworzyć jak najbezpieczniejsze stroje, w których astronauci odbywaliby swoje kosmiczne misje. Maszyna wykonywała pomiary ciśnienia wewnątrz kombinezonu, sprawdzała, jaki nacisk taki strój mógłby wywierać na astronautę, i nie tylko. Dzięki niej z pewnością udało się uniknąć wielu kosmicznych zagrożeń.
Co ciekawe, NASA mogła dostosowywać wysokość robota, w zakresie od 165 do 188 centymetrów, który reprezentował typowego Amerykanina. Poza tym, maszyna zawierała rurki nylonowe, wewnątrz których płynął olej, odpowiadające układowi krążenia. Niestety, ten sztuczny układ krążenia maszyn bardzo często przeciekał, gdy stosowano ciśnienie hydrauliczne.

Tylko dwa tego typu roboty zbudowano w historii NASA. Jeden z robotów został umieszczony na stałe w Instytucie Smithsonian – największym na świecie kompleksie muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, a drugi zostanie sprzedany na omawianej aukcji, najprawdopodobniej za około 80 tysięcy dolarów.

Źródło:RR Auctions