NASA wysłała na ISS dwa nowe roboty

Roboty mogą okazać się bardzo przydatne podczas przyszłych załogowych misji kosmicznych. Myślimy tak nie tylko my, ale również chociażby ESA i NASA. Pod koniec zeszłego roku pierwsza z agencji wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną robotycznego asystenta znanego jako „CIMON” (Crew Interactive Mobile Companion), który otrzymał zadanie pomagania astronautom w wielu czynnościach. W tym tygodniu swoje roboty na ISS wysłała także NASA.
Maszyny NASA to dwa tak zwane „Astrobees” (ang. Astropszczoły). Ich zadaniem będzie usprawnianie codziennych działań prowadzonych na ISS. Tak jak CIMON, te będą dryfować w obrębie stacji.
„Astrobee, nowy swobodnie unoszący się w przestrzeni robotyczny system NASA, pomoże astronautom na zmniejszenie czasy spędzanego na rutynowych obowiązkach, co pozwoli im skupić się na rzeczach, którymi mogą zajmować się tylko ludzie.”, wyjaśnia NASA. „Roboty mogą pracować autonomicznie bądź za pośrednictwem zdalnego sterowania ze strony astronautów, kontrolerów lotu czy naukowców przebywających na Ziemi. Zaprojektowano je do wykonywania takich zadań jak przeprowadzanie inwentaryzacji, dokumentowanie eksperymentów prowadzonych przez astronautów za pomocą wbudowanych kamer lub współpraca w celu przetransportowania ładunku przez stację.”https://www.nasa.gov/astrobeeNASA przewiduje użycie maszyn do obserwowania części stacji z Ziemi. Agencja ma nadzieję, że z czasem roboty staną się integralną częścią załóg stacji kosmicznych.
Dwa roboty Astrobee zostały wysłane na ISS pośród wielu innych elementów zaopatrzenia. Znalazły się one na pokładzie statku zaopatrzeniowego Cygnus. Ten jest unikatowy, ponieważ pozwala na załadowanie ładunku na dzień przed odlotem statku kosmicznego, w przeciwieństwie do innych, które potrzebują na to kilku dni.

Źródło:NASA