NASA wybrała miejsce lądowania dla łazika Mars 2020

NASA ogłosiła, gdzie na Czerwonej Planecie osiądzie jej następny marsjański łazik – Mars 2020. Okazuje się, że spośród kilkudziesięciu potencjalnych miejsc ostatecznie wybrany został 50-kilometrowy krater Jezero. To tam nowy pojazd rozpocznie swoją misje poszukiwania śladów obcego życia.
„Miejsce lądowania w kraterze Jezero oferuje bogaty geologicznie teren, który posiada formy terenu liczące sobie 3,6 miliarda lat. Mogą one odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące planetarnej ewolucji i astrobiologii.”, powiedział Thomas Zurbuchen z Dyrektoratu Misyjnego NASA. „Pobranie próbek z tego unikatowego obszaru zrewolucjonizuje to, w jaki sposób myślimy o Marsie i jego zdolności do ukrywania życia.”
Łazik Mars 2020 będzie nie tylko prowadził poszukiwania życia, ale również zbierał próbki skał i gleby na wypadek, gdyby kiedyś można by było je z Marsa zabrać. Zarówno NASA, jak i ESA pracują już nad tym, jak tego dokonać.
Różnorodność terenu oferowana przez krater Jezero jest zarówno jego zaletą, jak i wadą. Wadą, gdyż utrudnia ona lądowanie. Z tego powodu wcześniej nie zdecydowano się na osadzenie w nim żadnego pojazdu. Na podjęcie decyzji o lądowaniu wewnątrz krateru Jezero NASA pozwoliła sobie ze względu na ostatnie postępy technologiczne.
Propozycja miejsca lądowania zostanie jeszcze poddana ocenie, aby upewnić się, że misja będzie miała szansę zakończenia się sukcesem. Ostateczny raport na temat planu zostanie przedstawiony niezależnej radzie recenzującej oraz siedzibie agencji w przyszłym roku. Misja łazika ma rozpocząć się w 2020 roku.

Źródło: NASA