NASA testuje lekkie skrzydła zmieniające swoje położenie

Samoloty, które mogą zmieniać położenie swoich skrzydeł podczas lotu, mają potencjał do tego, aby latać szybciej niż inne takie pojazdy. Co ciekawe, NASA niedawno poczyniła postępy w ich rozwoju. Agencja przeprowadziła bowiem ostatnio serię lotów testowych, podczas których udowodniła, że może kontrolować skrzydła zaprojektowane do przyjmowania dowolnej pozycji, a także iż takie skrzydła przynoszą aerodynamiczne korzyści.
Chociaż tego typu skrzydła istnieją od dawna, zwykle korzystają one z ciężkich systemów hydraulicznych. Wersja NASA takich systemów nie potrzebuje, bowiem działa ona za sprawą właściwości materiału aktywowanego temperaturowo, zwanego stopem z pamięcią kształtu. Ogrzanie prowadzi do aktywacji ruchu skręcającego w rurkach służących jako siłowniki skrzydeł. Dzięki temu zewnętrzną część skrzydeł można przesunąć do 70 stopni w górę lub w dół.
Skrzydła zmieniające swoje położenie pozwolą typowym samolotom, takim jak te wykorzystywane przez linie lotnicze, na dostosowywanie się do różnych warunków lotu. Być może da to pilotom większą kontrolę nad tymi pojazdami, a nawet zwiększy wydajność samolotów. Niemniej jednak, samoloty ponaddźwiękowe będą czerpać więcej korzyści z tej technologii.

Zespół planuje kontynuować prace nad swoimi skrzydłami do momentu, w którym podczas jednego lotu będzie można poruszać nimi zarówno w górę, jak i w dół. Obecnie w powietrzu można przemieścić je tylko w jednym kierunku, a badacze muszą zmieniać układ sprzętu za każdym razem, gdy chcą przetestować ruch skrzydeł w przeciwnym kierunku.

Źródło:NASA