NASA pokazała zdjęcie lodowego „pająka” znajdującego się na Plutonie

NASA opublikowała kolejne interesujące zdjęcie przedstawiające Plutona. Zobaczymy na nim fragment planety karłowatej, którego charakterystyczne podłużne pęknięcia tworzą wzór przypominający pająka. Jak podaje agencja, taki krajobraz powstał najpewniej z powodu skoncentrowanego nacisku występującego pod powierzchnią.
„Wzór, który tworzą załamania, nie przypomina niczego, co mogliśmy zobaczyć w zewnętrznej części Układu Słonecznego. Poza tym, po raz kolejny pokazuje nam, że w każdym miejscu na Plutonie, któremu się przyjrzymy, znajdujemy coś innego.” – powiedział geolog NASA, Oliver White.
PlutonFotografia pochodzi oczywiście z sondy New Horizons, która w lipcu zeszłego roku przeleciała obok Plutona, zbliżając się do niego na odległość 12 tysięcy kilometrów. Niemniej jednak, to zdjęcie zostało wykonane 45 minut przed najbliższym podejściem, gdy sonda znajdowała się 33900 kilometrów z dala od planety karłowatej.
„Pająk” składa się z co najmniej sześciu krzyżujących się pęknięć, które na obrazku zostały oznaczone białymi strzałkami. Część z nich ułożona jest wzdłuż linii północ-południe, a najdłuższe – o nieoficjalnej nazwie Sleipnir Fossa – ciągnie się przez więcej niż 580 kilometrów. Z kolei załamanie ułożone w płaszczyźnie wschód-zachód ma 100 kilometrów długości. Co więcej, na południu „nogi pająka” przecinają fragment regionu o nazwie Tartarus Dorsa. Zagłębienia te odkrywają czerwony materiał znajdujący się poniżej górnej warstwy powierzchni Plutona, jednak do tej pory nie zidentyfikowano jego składu.
PlutonZdaniem naukowców pracujących nad misją New Horizons, pęknięcia widoczne w pozostałych obszarach Plutona mogły powstać w wyniku rozciągania się warstwy lodowej na powierzchni planety karłowatej. W tym przypadku natomiast, załamania utworzyły się prawdopodobnie pod wpływem skoncentrowanego nacisku występującego w dolnej części skorupy Plutona. Badacze nie są pewni, co wywołuje ten nacisk, ale według nich przyczyną może być materiał, który pragnie wydostać się spod powierzchni.

Źródło:NASA