NASA ogłosiła odkrycie pobliskiego układu zawierającego 7 planet wielkości Ziemi

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 22 lutego w Waszyngtonie, NASA ujawniła, że z pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera udało jej się odkryć układ gwiezdny, który zawiera aż 7 planet o rozmiarach porównywalnych do rozmiarów Ziemi. Co więcej, trzy z nich występują w ekosferze swojej gwiazdy, a cały układ znajduje się zaledwie 40 lat świetlnych z dala od naszej planety.
Po raz pierwszy astronomowie zaobserwowali układ gwiezdny, w którym znajduje się aż 7 planet rozmiarami przypominających Ziemię. NASA uważa, że na każdej z nich może występować woda w stanie ciekłym, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, jednak najwyższe szanse na to są w przypadku trzech, które znajdują się w ekosferze. Jeżeli w wyniku kolejnych obserwacji okaże się, że na którejś z nich występuje tlen, metan, ozon oraz dwutlenek węgla, naukowcy będą niemal w 99 procentach pewni, że występuje na nich także życie.

Omawiane planety krążą wokół gwiazdy o nazwie TRAPPIST-1, która znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Uważa się, że każda z nich jest planetą skalistą, a nie gazowym gigantem takim jak Jowisz. TRAPPIST-1 jest znacznie mniejsza niż Słońce – ma tylko 8% jego masy i 11% jego średnicy – nic dziwnego – to w końcu czerwony karzeł. Wszystkie planety krążą wokół niej znacznie bliżej niż Merkury wokół Słońca – ich okresy orbitalne wynoszą kolejno 1,51 dnia, 2,42 dnia, 4,05 dnia, 6,10 dnia, 9,20 dnia, 12,35 dnia i około 14-12 dni, przy czym okres orbitalny najdalszej planety jeszcze nie został dokładnie ustalony.TRAPPIST-1Planety otrzymały standardowe oznaczenia, odpowiadające literom alfabetu, począwszy od „b”, a kończąc na „h”. Krążą one tak blisko siebie, że wraz ze swoją gwiazdą bardziej przypominają układ galileuszowych księżyców Jowisza niż Układ Słoneczny.
Omawiany układ zawdzięcza swoją nazwę belgijskiemu robotycznemu teleskopowi TRAPPIST, który mieści się w Obserwatorium La Silla w Chille. To właśnie z jego pomocą udało odkryć się pierwsze trzy z siedmiu planet, o czym poinformowano w maju 2016 roku. Dzięki innym urządzeniom, takim jak Kosmiczny Teleskop Spitzera, udało się potwierdzić istnienie dwóch z nich i odkryć kolejne pięć.

Źródło:NASA