NASA odkryła miejsce, w którym mógł rozbić się lądownik misji ExoMars

Tak jak się spodziewano, sonda Mars Raconnaissance Orbiter (MRO) NASA odkryła potencjalne miejsce zderzenia zaginionego lądownika Schiaparelli Europejskiej Agencji Kosmicznej z powierzchnią Marsa. Tam gdzie powinien był wylądować Schiaparelli MRO zlokalizował jasną oraz ciemną plamę, które według NASA są pozostałością po spadochronie i module lądowania pojazdu.
NASA opublikowała obraz, który przestawia prawdopodobne miejsce wypadku lądownika. Na poniższym GIFie porównano go ze starszym zdjęciem tego samego obszaru. W przyszłym tygodniu zapewne dowiemy się jeszcze więcej na temat zniknięcia pojazdu – wkrótce MRO przeleci nad tym terenem ponownie i sfotografuje go w wyższej rozdzielczości.MarsPojazd misji ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej dotarł na orbitę Marsa we wtorek. Po odłączeniu się od swojego statku matki, którym był Trace Gas Orbiter, lądownik Schiaparelli zaczął przesyłać dane dotyczące pola magnetycznego planety – w tym samym czasie pojazd przemierzał marsjańską atmosferę. Od samego początku ESA nie mogła potwierdzić, czy Schiaparelli pomyślnie osiadł na powierzchni, gdyż utraciła z nim łączność tuż przed spodziewanym lądowaniem.
Jan Woerner – dyrektor generalny ESA, wciąż uważa pierwszy etap misji ExoMars za zakończony sukcesem, pomimo utraty kontaktu z lądownikiem. Przypomnijmy, że Schiaparelli miał przetestować technologię, która będzie potrzebna podczas drugiego etapu misji. Informacje pozyskane podczas analizy pracy jego osłony, spadochronu, radaru czy silników pozwolą na ulepszenie sprzętu, który ma zostać wysłany na Marsa w 2020 roku

Źródło:NASA