NASA nie ma pojęcia, dlaczego miliardy lat temu na Marsie istniała płynna woda

Środowisko naukowe zgadza się z tym, że dawno temu, nawet wcześniej niż 3,5 miliarda lat temu, Mars częściowo pokryty był wodą w stanie ciekłym, na co wskazuje wiele danych. Niemniej, inne dowody wskazują na to, że przez pewien czas Mars był zbyt chłodny, aby woda w tym stanie na jego powierzchni występowała. Jeden z nich niedawno został dostarczony przez łazik Curiosity. Zgodnie z informacjami zebranymi przez pojazd w tamtym czsie czasie na Czerwonej Planecie występowało zbyt mało dwutlenku węgla, aby mógł powstać efekt cieplarniany, który stopiłby marsjański lód.
Curiosity odnalazł skały osadowe, które prawdopodobnie powstały w jeziorze, które 3,5 miliarda lat temu znajdowało się w kraterze Gale Marsa. Problem w tym, że wtedy Słońce wytwarzało o 30 procent mniej energii niż dzisiaj. Atmosfera Marsa nie mogła zrekompensować ówczesnego niedoboru ciepła, jako że nie występowała w niej ilość dwutlenku węgla, która pozwoliłaby na pojawienie się efektu cieplarnianego zdolnego do utrzymania wody w stanie ciekłym. Wskazuje na to skład chemiczny skał zbadanych przez pojazd.Mars„Szczególnie zaskoczył nas brak minerałów węglanowych w skałach osadowych, które zbadał łazik.” – powiedział Thomas Bristow z Centrum Badawczego imienia Josepha Amesa, jednego z ośrodków NASA znajdujących się w Kalifornii – „3,5 miliarda lat temu na Marsie bardzo trudno byłoby uzyskać płynną wodę, nawet jeśli w jego atmosferze, wbrew tego co sugerują dowody, występowałoby sto razy więcej dwutlenku węgla.”
Nic nie wskazuje na to, aby ten paradoks udało się rozwiązać w najbliższym czasie. Warto jednak zaznaczyć, że Curiosity nadal bada powierzchnię Czerwonej Planety, a poza tym – wiele agencji kosmicznych planuje realizację kolejnych misji związanych z jej eksploracją. Być może dzięki nim uda się dowiedzieć, dlaczego mimo wszystko 3,5 miliarda lat temu na Marsie występowała woda w stanie ciekłym.

Źródło: NASA