NASA ma problem z kosmicznymi kombinezonami – ich zapasy się… kończą

NASA wydała już ponad 200 milionów dolarów na prace nad kombinezonem kosmicznym nowej generacji, ale wygląda na to, że minie jeszcze kilka lat zanim jego pierwszy egzemplarz będzie gotowy do pełnienia swych zadań. To poważniejszy problem niż mogłoby się wydawać, ponieważ agencja szybko wyczerpuje zapas funkcjonalnych kombinezonów potrzebnych do spacerów kosmicznych.
Ikoniczne białe kombinezony, z których korzysta załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, te same kombinezony, które zostały wykonane dla astronautów 40 lat temu. Zaprojektowano je tak, aby można było je użytkować przez 15 lat. Mimo że większość z nich nadal działa, sprawiają tyle problemów, że wybieranie się w nich na spacery kosmiczne jest bardziej ryzykowne niż być powinno.
Niektórzy astronauci twierdzili, że podczas korzystania z kombinezonu mieli wrażenie, że ich oczy płoną. Inni mówili, że rękawice zbyt łatwo ulegały uszkodzeniom. Jeden z najpoważniejszych incydentów miał miejsce w 2013 roku, kiedy jeden z astronautów podczas spaceru kosmicznego się prawie utopił, po tym jak uszkodzony system chłodzenia w jego plecaku doprowadził do zalania wnętrza hełmu kombinezonu wodą. Ten uszkodzony plecak jest jednym z wielu, z których NASA już nie może korzystać: pozostało tylko 11 z 18 oryginalnych egzemplarzy.
Biuro Inspektora Generalnego NASA (OIG) napisało oświadczenie, w którym wyraża swoje zaniepokojenie tą sytuacją. Istnieje możliwość, że pozostałe działające kombinezony nie dotrwają do momentu, w którym NASA przestanie korzystać z ISS. OIG obawia się również, że nowa generacja skafandrów nie zostanie do tego czasu przygotowana, zwłaszcza że agencja musi stawiać czoła ograniczeniom finansowym. Stanie się to jeszcze większym problemem, jeśli okaże się, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie funkcjonować do 2028 roku.
Aby mieć pewność, ze problem nie wypłynie ma misje przyszłych członków załogi ISS, OIG twierdzi, że NASA musi opracować „formalny plan projektowania, produkcji oraz testowania” przyszłego kombinezonu. Poza tym, radzi, aby przeprowadzić badanie porównujące koszty utrzymania bieżącego zestawu starzejących się skafandrów do kosztów prac nad nowymi.

Źródło:AP